Facebook Youtube

Budżet partycypacyjny we Włochach 2018/2019 – nowe zasady

Kolejna edycja budżetu partycypacyjnego we Włochach odbędzie się na nowych zasadach. Przede wszystkim dzielnica będzie podzielona na dwa obszary, a nie tak jak do tej pory na cztery.

30 października oficjalnie rozpoczął działalność dzielnicowy zespół ds. budżetu partycypacyjnego we Włochach 2019. Jego przewodniczącą została radna z ramienia naszego Stowarzyszenia Klaudia Jastrzębska.

Nowy podział obszarów głosowania we Włochach

W edycji 2019 teren dzielnicy będzie podzielony na dwa obszary: Włochy i Okęcie. Do tej pory zgłaszaliśmy projekty i głosowaliśmy w czterech: Stare Włochy, Nowe Włochy, Niskie Okęcie i Wysokie Okęcie. Nasze Stowarzyszenie zgłosiło postulat połączenia Nowych i Starych Włoch na ostatniej Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego, gdyż podział tego terenu wydawał nam się sztuczny. Sami co roku żałowaliśmy, że głosując na projekty możemy wybrać tylko jeden obszar, mimo iż korzystamy z infrastruktury, parków, oferty kulturalnej itp. zarówno w Nowych jak i Starych Włochach. Podobne uwagi zgłaszali nam mieszkańcy, a postulat poparły także inne organizacje pozarządowe z Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego.

Nowy podział kwot

Mieszkańcy z obszaru Włoch będą mieli do zagospodarowania w przyszłym roku kwotę 1,1 mln zł, a z Okęcia 900 tys. zł. Podział został zaproponowany na podstawie liczby mieszkańców obu obszarów. Tegoroczny limit wartości jednego projektu to maksymalnie 500 tys. zł.

Pomysły będzie można zgłaszać od 1 grudnia 2017 roku do 22 stycznia 2018 roku.

Spotkania w dzielnicach

W każdej dzielnicy 30 listopada 2017 roku odbędą się spotkania, na których pracownicy urzędu wyjaśnią zasady budżetu partycypacyjnego oraz przedstawią plany inwestycyjne dzielnicy na najbliższe lata.

Bardziej przyjazne papierowe formularze

Formularz zgłaszania projektu i karta do głosowania będą zawierać instrukcje oraz podpowiedzi dotyczące wypełniania poszczególnych pól. Na liście poparcia projektu nadal trzeba zebrać 30 podpisów mieszkańców, ale co najmniej 15 osób musi być mieszkańcami danego obszaru (w przypadku zgłoszenia projektu o charakterze lokalnym) lub danej dzielnicy (w przypadku zgłoszenia projektu o charakterze ogólnodzielnicowym).

Wymóg co najmniej 30 głosów w głosowaniu

W nowej edycji realizowane będą tylko te projekty, na które zagłosowało co najmniej 30 osób, (które oddały ważny głos w danym obszarze).

Więcej informacji o zasadach V edycji budżetu partycypacyjnego w Warszawie.

Przewiń do góry