Mieszkańcy Włoch założą kwiatowy skwer

W sobotę 18 października 2014 r. o godz. 10:00 w Domu Kultury „Ada” odbędzie się konferencja organizowana przez nasze Stowarzyszenie pt. „Jak ocalić Miasto Ogród Włochy?”. Po spotkaniu udamy się wspólnie z mieszkańcami na plac przy stacji PKP Włochy, gdzie na jednym ze skwerów posadzimy kwiaty. Celem akcji jest zaangażowanie mieszkańców w kształtowanie przestrzeni miejskiej i zwrócenie uwagi na problemy związane z chaosem architektonicznym w dzielnicy.

Wydarzenie jest częścią projektu „Aktywni mieszkańcy kształtują przestrzeń Miasta − Ogrodu Włochy”, który otrzymał dofinansowanie z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

 Włochy zaczęły się rozwijać w 1928 r. w oparciu o ideę Miasta − Ogrodu. U podstaw tej koncepcji leżały takie założenia jak: niska zabudowa, wszechobecna zieleń oraz możliwość wpływania na samopoczucie i wygodę mieszkańców poprzez odpowiedni ład przestrzenny.
Niestety na przestrzeni ostatnich lat w niektórych miejscach dzielnicy zapanował chaos architektoniczny. Zaniedbany został zwłaszcza plac przy stacji PKP – miejsce, które jest sercem dawnego Miasta Ogrodu Włochy.

Konferencja „Jak ocalić Miasto Ogród Włochy?”
Konferencja rozpocznie się o godz. 10:00 w Domu Kultury „Ada” na ul. Ks. J. Chrościckiego 14.

– Podczas spotkania chcemy przekazać mieszkańcom informacje o tym, w jaki sposób mogą wpływać na wygląd otaczającej ich przestrzeni, a także pokazać ciekawe przykłady działań mieszkańców w innych miastach. Gorąco zachęcamy do udziału wszystkich, którym nie jest obojętny wygląd naszej dzielnicy – mówi Matylda Gadomska wiceprezes Stowarzyszenia Sąsiedzkie Włochy i organizatorka akcji.

Bloki tematyczne konferencji:
·Jak plany miejscowe mogą uczynić przestrzeń we Włochach bardziej estetyczną?
·Mikroprogram Rewitalizacji Włoch – jakie dotychczasowe efekty i plany?
·Czy plac przy PKP Włochy może stać się wizytówką Miasta Ogrodu Włochy?

Wśród gości konferencji znajdą się m.in. Artur Zadroziński ze Stowarzyszenia „Miasto Moje A w Nim”, który opowie o kształtowaniu estetyki miasta i Renata Putkowska z „Fundacji Sendzimira”, która opowie o projekcie „Mój jest ten kawałek parku” dotyczącym udziału mieszkańców w kształtowaniu przestrzeni parków miejskich. Podczas spotkania wyświetlony zostanie również film o adaptacji dworca w Rumi na „Stację kultura”.


Akcja wspólnego sadzenia kwiatów
Po konferencji mieszkańcy udadzą się na plac przy stacji PKP Włochy, gdzie ok. godz.14:00 rozpoczną akcję wspólnego sadzenia cebulek tulipanów (to kwiaty, które najlepiej sadzić właśnie jesienią).

– Chcemy, by plac przy dworcu stał się wizytówką dzielnicy. Od wielu lat nasze Stowarzyszenie zabiega o rewitalizację tego miejsca. Mamy nadzieję, że ta akcja będzie naszą symboliczną cegiełką w kształtowaniu tej przestrzeni – mówi Matylda Gadomska.
 
SERDECZNIE ZAPRASZAMY! 

Przewiń do góry