O Forum Mieszkańców 13 listopada

   Kolejny projekt społeczny to  Włochowskie Skwery Miejskie.

M.Foks nie udzielił odpowiedzi na pytanie o kryterium formalne, w oparciu o które Zarząd Dzielnicy wykluczył z głosowania mieszkańców pierwszy „włochowski skwer miejski” (działkę przy Naukowej), jako lokalizację zewnętrznej siłowni, którą można było pozyskać ze środków m.st. Warszawy w ramach projektu „Warszawa w dobrej kondycji”.
Odnośnie całego projektu, rzecznik przekazał, że to dobra inicjatywa społeczna. Urząd posiada środki i na wiosnę uprzątnie teren podziałkowy przy ul Sympatycznej i „ucywilizuje” (?) działkę na Naukowej celem bezpiecznego  udostępnienia ich mieszkańcom .

Zdaniem prowadzącej spotkanie, Zarząd Dzielnicy Włochy nadużył swoich uprawnień, ograniczając liczbę lokalizacji w sposób wykraczający poza obowiązujące w projekcie kryteria weryfikacji formalnej zgłoszonych lokalizacji. Zarząd uznał,  że może wskazać do dalszego głosowania te działki, które jego zdaniem znalazły się w największej ilości zgłoszeń. I tak zrobił. Wbrew założeniom demokratycznym, że to wyłącznie mieszkańcy mieli w głosowaniu ostatecznym zadecydować o lokalizacji tych siłowni.

Budżet partycypacyjny.
Wcześniej, na Forum Mieszkańców 12 lutego 2013 roku, mieszkańcy rozmawiali już o budżecie obywatelskim. We wrześniu Prezydent Miasta ogłosiła harmonogram przygotowania w tym trybie dzielnicowych budżetów  na 2015 rok. Pisaliśmy o tym na naszej stronie. We Włochach Zespół ds. Budżetu Partycypacyjnego został powołany 12 listopada 2013 r (data wg harmonogramu 15 pażdziernika). Stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy zapewniło że poza kampanią edukacyjną prowadzoną z poziomu Zespołu dzielnicowego  i Miasta, włączy się w uaktywnienie mieszkańców do współdecydowania o wydatkach lokalnych, bo to pierwsze skuteczne narzędzie. Wskazania mieszkańców uczestniczących w procedurach tworzenia budżetu obywatelskiego są wiążące do wykonania przez zarząd dzielnicy.  W ten sposób demokracja dotrze także do Włoch.
Dyr. U.Majewska podkreśliła wagę projektu, potrzebę wspólnego poznawania reguł funkcjonowania miejskiego i dzielnicowego budżetu i zapowiedziała miejską kampanię informacyjną dla mieszkańców, która rozpocznie się już w grudniu.

Pytania i odpowiedzi
Mieszkańcy przygotowali pytania do Zarządu Dzielnicy Włochy dotyczące sposobu zarządzania sprawami Dzielnicy w aspekcie ogólnych potrzeb mieszkańców i dbałości o posiadane zasoby. Zgłaszali niezrozumiałe dla mieszkańców rozwiązania infrastrukturalne, a także problemy w sprawach lokalnych.

Bulwersującym mieszkańców tematem jest kolejna wycinka zdrowych starych drzew na Forcie Włochy.  Rzecznik poinformował, że są to działania w ramach przyjętego przez Zarząd Dzielnicy projektu przywrócenia na tym terenie pierwotnego kształtu historycznej fortyfikacji zatwierdzonego i realizowanego pod nadzorem Stołecznego Konserwatora Zabytków. Jego zdaniem, mimo że „jego serce również płacze”, wycinka jest konieczna.  Wycięte drzewa groziły „wykrotami” i niszczeniem historycznej skarpy.

Pan B.Socha, który w urzędzie zajmuje się rewitalizacją i pozyskiwaniem środków europejskich z satysfakcją zawiadomił mieszkańców, że urząd pozyskał ze środków europejskich kwotę 500.000 PL z działania 6.2  z Regionalnego Programu Operacyjnego  Województwa Mazowieckiego. Te pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na ścieżki edukacyjne i historyczne, na przygotowanie terenu do inscenizacji historycznych i na zapewnienie dostępu do fortu osobom niepełnosprawnym. Projekt uzyskał najwyższą ze wszystkich ocenę. Zapytany o termin zakończenia robót na Forcie, poinformował, że pozyskane teraz środki w wysokości 500.000 PLN muszą być wykorzystane w 2014 roku, ale wydatki na rewitalizacje fortu przewidziane są w Wieloletniej Perspektywie Finansowej do 2017 roku.
Zabierający głos mieszkańcy nie zgadzali się z przywracaniem historycznego kształtu fortów, jeśli odbywa się to kosztem ponad 200 sztuk starodrzewia. Jak się ma pozyskiwanie środków europejskich na projekt w którym wycina się drzewa, przy proekologicznej polityce Unii Europejskiej? B.Socha wyjaśnił, że projekt infrastrukturalny, który pozyskał środki unijne nie obejmuje wycinki drzew.

P.M.Foks, jako rzecznik prasowy, zobowiązał się wyjaśnić dlaczego na Forcie został zrujnowany chodnik, wcześniej wykonany ze środków podatników. Jego rolą jest zbieranie od mieszkańców informacji, więc może tylko przekazać Zarządowi Dzielnicy Włochy poruszane tematy.

Dlaczego na ul. Chrobrego rozbierana była wysepka po dwóch dniach jej zbudowania na jezdni? Gdzie tu gospodarność?
Kiedy wreszcie zostanie naprawiona  sprawa takiego zbudowania ulicy Światowej, że woda z ulicy spływa do prywatnych szamb?
Kto jest odpowiedzialny w urzędzie za skandaliczny chaos przestrzeni jaki panuje na skrzyżowaniu ulic Chrobrego i Kleszczowej?
Dlaczego w Ursusie może być funkcjonalne oświetlenie skrzyżowań, a we Włochach są takie ciemne i niebezpieczne ulice?
Kiedy będzie remont ul. Budki Szczęśliwickie?
Mieszkańcy wskazywali że w innych dzielnicach burmistrzowie spotykają się z mieszkańcami, np. Ursus, Ursynów. Przy tak wielu problemach mieszkańców, we Włochach  brak jest komunikacji burmistrza z mieszkańcami.

Jedna z mieszkanek wskazała na brak wiarygodnej informacji o kompetencjach służb w ramach struktur miasta. Podała przykład interwencji w sprawie przycinki lip przy ul. Chrościckiego, kiedy to bez końca trwało odsyłanie od jednej do innej jednostki organizacyjnej miasta. Mieszkańcy oczekują by w urzędzie dzielnicy mogli uzyskać prawdziwą i wyczerpująca informację, która pomoże w skutecznym załatwieniu sprawy.

W sumie Mieszkańcy pozostali niezadowoleni z nieobecności członków zarządu, bo ich zdaniem rola przekazywania, jaką przyjął na siebie p. M.Foks nie będzie skuteczna w załatwieniu poruszonych na spotkaniu spraw.

1 2
Przewiń do góry