Podsumowanie Festiwalu Otwarte Ogrody 2010 we Włochach!

Tegoroczny Festiwal Otwarte Ogrody zgromadził dziesiątki mieszkańców Włoch. Duże zainteresowanie wzbudziło zwłaszcza zwiedzanie zabytkowych Fortów, otwarcie ogrodu Państwa Adamków, zabytkowe wozy Straży Pożarnej oraz koncerty nad stawem Koziorożca.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzeń minionego weekendu! Jednocześnie zachęcamy do nadsyłania Waszych zdjęć z festiwalu – opublikujemy je w naszej galerii.

II edycja Festiwalu Otwarte Ogrody we Włochach rozpoczęła się od wspólnego nordic walking mieszkańców w rejonie stawów Koziorożca.

Kolejnym punktem sobotnich obchodów było zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowych włochowskich Fortów. Wielu mieszkańców oglądało je po raz pierwszy.  

Szczególny entuzjazm wśród najmłodszych Włochowian wzbudziły zgromadzone na Fortach zabytkowe pojazdy militarne.

Po zwiedzaniu Fortów mieszkańcy zgromadzili się w ogrodzie Państwa Adamków przy ul. Żeleńskiego, w którym ś.p. Janusz Adamek przez wiele lat własnoręcznie konstruował miniatury budowli świata.

Otwarcia ogrodu dokonali wspólnie: Bolesława i Paweł Adamkowie, dyrektor GIGAmarketu Leroy Merlin, który wsparł finansowo remont ogrodu oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Sąsiedzkie Włochy. Ogród został wyremontowany  bezpośrednio przed Festiwalem wspólnymi siłami pracowników GIGAmarketu Leroy Merlin w Al.Jerozolimskich oraz członków Stowarzyszenia Sąsiedzkie Włochy i wolontariuszy.

Mieszkańcy byli zachwyceni klimatem panującym w ogrodzie. Warto nadmienić, że po zakończeniu Festiwalu ogród będzie nadal dostępny dla zwiedzających.

Po południu na tarasie biblioteki przy ul. Chrościckiego mieszkańcy mogli wysłuchać wykładu Stefanii Korżawskiej, autorki książek ziołoleczniczych.

W czasie wykładu mieszkańcy mogli skosztować specjalnie przygotowanej na tą okazję herbatki ziołowej.

W klimatycznej atmosferze otaczającego parku odbył się również występ Wandy Stańczak, dobrze znanej włochowskiej publiczności założycielki kabaretu „Pół-serio”.

W sobotę odbyły się również spotkania „Historia Włoch dla początkujących”, „Mój pradziadek Budowniczy. O Romanie Sobieszku”, „Ogród architektury. Autorski wybór projektów z katalogu wystawy Centrum Łowicka: Plany na Przyszłość” oraz irlandzka zabawa z zespołem SETANTA. A wieczorem w ogrodzie przy ul. Łuki Wielkie odbył się plenerowy pokaz video-art.

Niedzielne obchody Festiwalu rozpoczęło wspólne zwiedzanie Nowych Włoch z przewodnikiem.

Mieszkańcy mieli okazję usłyszeć wiele anegdot i ciekawostek historycznych związanych z ich okolicą.

Duże zainteresowanie mieszkańców przyciągnęło również zwiedzanie siedziby włochowskiej Straży Pożarnej przy ul. Chrościckiego.

Strażacy zaprezentowali m.in. zabytkowe wozy strażackie wraz z ich historią.

Najwięcej frajdy z wozów i kasków strażackich miały oczywiście włochowskie maluchy.

Po zwiedzaniu Straży Pożarnej  karykatury dla mieszkańców Włoch w Parku Kombatanta rysował Szczepan Sadurski. Po południu mieszkańcy mieli okazję jeszcze raz spotkać rysownika na „Podwieczorku z humorem” w ogrodzie  przy ul. Jagny.

Na finał tegorocznej edycji Festiwalu Otwarte Ogrody organizatorzy przygotowali dwa koncerty nad Stawami Koziorożca. Jako pierwszy w plenerowym koncercie fortepianowym wystąpił Mariusz Adamczak, który wykonał dla włochowskiej publiczności utwory Chopina.

Organizacja koncertu byłaby niemożliwa bez finansowego wsparcia Lotniska Chopina w Warszawie.

Występom nad wodą towarzyszył wernisaż prac plastycznych dzieci z włochowskich szkół.
Na koniec Festiwalu jazzowy repertuar dla mieszkańców Włoch zagrał Batory Band. Niestety ze względu na nagłą i gwałtowną burzę występ musiał się zakończyć wcześniej niż planowano, ale przynajmniej możemy powiedzieć, że finał Festiwalu Otwarte Ogrody we Włochach odbył się z wielkim hukiem:)

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za udział w tegorocznej edycji Festiwalu! Dziękujemy wszystkim organizatorom ogrodów i sponsorom! Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, którzy spontanicznie włączyli się w organizację Festiwalu! Jednocześnie jeszcze raz zachęcamy do nadsyłania zdjęć z Festiwalu na adres wlochy@wlochy.org.pl. Chętnie uzupełnimy naszą fotorelację o kolejne zdjęcia.

Przewiń do góry