Program Festiwalu Otwarte Ogrody 2010

Serdecznie zapraszamy na drugą edycję Festiwalu Otwarte Ogrody we Włochach! Po raz pierwszy spotkaliśmy się w 2008 r, kiedy Festiwalem Otwarte Ogrody uczciliśmy 80 rocznicę parcelacji majątku rodziny Koelichenów.

Wysłuchaliśmy wtedy opowiadania Państwa Marii i Janusza Czerniewskich o historii i losach rodu Koelichenów. Były wykłady na temat zabytków i rewitalizacji, ogrodów, na temat partycypacji społecznej w planowaniu przestrzennym. Były warsztaty projektowe podczas których powstały koncepcje nowego otoczenia dworca PKP, ulic Popularnej i Ks.Chrościckiego, oraz przestrzeni publicznej na działce komunalnej.
Wystawa tych prac gościła w Pałacu Kultury i Nauki podczas obrad Rady Warszawy, na ogólnopolskiej konferencji w Bydgoszczy poświęconej rewitalizacji zaniedbanych terenów miejskich, a mieszkańcy Włoch mogli ją oglądać na terenie czytelni naukowej w bibliotece we Włochach.
Pierwszą edycję mogliśmy zorganizować dzięki otrzymanej dotacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Sponsorem dodatkowych nagród była firma Leroy Merlin.

W tym roku, w wyniku konkursu ofert otrzymaliśmy środki na dofinansowanie projektu z budżetu Dzielnicy Włochy m.st.Warszawy. Jest z nami niezmiennie GIGA market Leroy Merlin mający w sąsiedztwie swoją siedzibę. Miło nam zakomunikować, że do naszych Darczyńców dołączyło Lotnisko Chopina.

W tegorocznej edycji nie będzie konferencji i warsztatów.
Jest wiosna, blisko wakacji, więc zapraszamy Państwa na weekend sportu, relaksu, ale i szczyptę zadumy nad naszym dziedzictwem i nad tym, co my zostawimy następnym pokoleniom.

Mamy nadzieję, że z przyjemnością wysłuchacie Państwo plenerowych koncertów nad wodą.

Życzymy Państwu wypoczynku i pozytywnych wrażeń,

Zarząd Stowarzyszenia Sąsiedzkie Włochy:
Jolanta Piecuch, Joanna Bem, Filip Trojanowski, Marcin Rączkiewicz, Michał Uss


Pokaż Festiwal Otwarte Ogrody Włochy 2010 na większej mapie

PROGRAM FESTIWALU

Sobota, 29 maja 2010

9:30   Więcej sportu – pierwsza lekcja nordic walking.
Miejsce:   Zieleń Stawu Koziorożca i trening na trasie do Fortu Włochy
Organizator:   Stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy
Strona internetowa:   www.mariolka.pl
„Nordic walking nie jest trudny, a czasem to może być klucz do sukcesu”. Nie tylko można poprawić i utrzymać na wysokim poziomie kondycję fizyczną, ale również osiągnąć zadowolenie psychiczne. Dzięki niemu można powalczyć ze swoimi słabościami i dolegliwościami a przede wszystkim ze swoim lenistwem w dbałości o siebie!
Wyjdź na świeże powietrze i przyjemnie spędź czas w miłym towarzystwie.  Lekcja jest bezpłatna. Jeśli nie masz kijków, wypożyczysz je na miejscu za 5 zł, tylko przynieś uśmiech.

11:00   Fort Włochy wczoraj i dziś. Historia Twierdzy Warszawa i Fortu Włochy.
Działania i plany Fundacji Ochrony Zabytków Techniki Wojskowej.
Miejsce:   wejście od ul. Na Krańcu 7 (droga prowadząca do cmentarza od ul. Ryżowej)
Organizator:    Fundacja Ochrony Zabytków Techniki Wojskowej  (Fundacja)
Strona internetowa:   www.fortwlochy.pl
Przemysław Boguszewski, znawca budownictwa wojskowego i varsavianista opowie nam o historii fortu, a Członkowie Fundacji o swoich pasjach.
Informacja dodatkowa:   Organizator zapewnia dowóz gości samochodami terenowymi oznakowanymi logo festiwalu z parkingów: Kościoła m. Bożej Saletyńskiej przy ul. Popularnej 46 i Kościoła Świętej Teresy o godz.10:45.

12:30   Otwarcie Ogrodu budowli świata. Wspomnienie o p. Januszu Adamku.
Miejsce:   ul. Żeleńskiego 14
Organizator:   Stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy i GIGAmarket Leroy Merlin przy znaczącym wkładzie wolontariatu pracowników tej firmy.
Stowarzyszenie i Właściciele ogrodu pragną aby społeczność lokalna mogła poznać dorobek artystyczny zmarłego mieszkańca Włoch – Janusza Adamka , absolwenta Akademii Sztuk Pięknych, który  przez 60 lat budował w miniaturze budowle świata i kompozycje własne.
Ogród został przygotowany do Festiwalu dzięki  Dyrekcji i Pracownikom Firmy Leroy Merlin
Ogród będzie otwarty dla Gości Festiwalu  również w niedzielę w g 10-12 oraz 18-19.
Po zakończeniu Festiwalu, do końca września zwiedzanie będzie możliwe w soboty w godz. 15-17
Informacja dodatkowa: Goście odwiedzający Fort Włochy (poprzedni ogród)  będą mogli skorzystać z dowiezienia do Ogrodu budowli świata samochodami terenowymi Fundacji.

15:00   Zaproszenie na herbatki ziołowe.
Miejsce:   Taras Biblioteki Publicznej, ul. Ks. Chrościckiego 2
Organizator:   Jolanta Piecuch zaprosiła Stefanię Korżawską
Strona internetowa:   www.stefaniakorzawska.pl
Stefania Korżawska – jest autorką książek ziołoleczniczych, a także o swoich przyjaciołach ziołach opowiada w audycjach radiowych i telewizyjnych.
Dzięki audycjom słuchacze pokochali kurdybanka, dziecko Ziemi Polskiej, który aż pod Wiedeń dotarł z królem Janem III Sobieskim, by chronić rycerzy od wszelkiej zarazy, krzepką jak wiejska dziewczyna dziewannę, Księcia Pana uroczego, wytwornego, w elegancko skrojonym surduciku arcydzięgla,
Marzy, by powróciła moda na herbatki ziołowe. Odpowiednio przygotowane herbatki, nalewki, miksturki to stara sztuka zielarstwa, to swoiste arcydzieła polskich pól, łąk i lasów, to wreszcie perełki kultury polskiej, które funkcjonują przecież w naszym narodzie od wieków.
Od wielu lat przygotowuje napoje ziołowe o cudownym, delikatnym, a jednocześnie oryginalnym smaku. I tak powstają herbatki królewskie, książęce, magnackie, hetmańskie, czyli herbatki naszych sławnych przodków. To oni w czasie pokoju, ale również w czasie wojny, żeby mieć siłę do życia i odwagę do walki, popijali herbatki ziołowe.

16:00   Piosenki z duszą i nie tylko.
Miejsce:   Taras Biblioteki Publicznej, ul. Ks. Chrościckiego 2
Organizator:   Wanda Stańczak
Strona internetowa:   http://www.wanda-stanczak.pl/
W Ogrodzie tym Goście posłuchają piosenek z duszą, napisanych i skomponowanych przez Wandę Stańczak – dziennikarkę, poetkę, założycielkę kabaretu „Pół-serio”, prezesa Warszawskiego Oddziału II Stowarzyszenia Autorów Polskich. Gospodyni Ogrodu opowie też o dziedzinach, jakie wypełniają jej życie, a także… przeprowadzi Turniej Jednego Wiersza o Włochach. Dla zwycięzców – nagrody – niespodzianki.

17:00   Historia Włoch dla początkujących – prezentacja fotografii z komentarzem.
Miejsce:   Biblioteka Publiczna, ul. Ks. Chrościckiego 2
Organizator:   Magda Foks
Ze zbioru fotografii pokazujących Włochy w przeszłości zaprezetuję kilkanaście, a każda będzie przyczynkiem do krótkiego komentarza. Zapraszam specjalistów od włochowskich historii oraz wszystkich, którzy na jej temat nie mają zielonego pojęcia. Kilkadziesiąt lat temu Włochy z prywatnego majątku należącego do rodziny Koelichenów rozwinęły się do prężnego osiedla – z własnym klubem sportowym, teatrem, strażą pożarną, szkołami, prasą… Mam nadzieję, że nasze spotkanie, małe włochowskie ABC, zachęci jego uczestników do własnych poszukiwań. Magdalena Foks

18:00   Mój pradziadek Budowniczy. O Romanie Sobieszku.
Miejsce:   Biblioteka Publiczna, ul. Ks. Chrościckiego 2
Organizator:   Matylda Gadomska
O Romanie Sobieszku i jego działalności budowlanej na terenie Włoch i Warszawy opowie prawnuczka – Matylda Gadomska.
W ramach wspomnienia o tym zacnym Obywatelu Włoch zaprezentowane zostaną fotografie realizacji oraz zachowane dokumenty, związane zarówno z działalnością firmy Budownictwo będącej własnością Romana Sobieszka, jak i historią naszej dzielnicy miasta-ogrodu.

18:30   Ogród Architektury. Autorski wybór projektów z katalogu wystawy Centrum Łowicka „Plany na Przyszłość”.
Miejsce:   Artystyczny Dom Animacji, ul. Ks. Chrościckiego 14
Organizator:   Stefan Meckier
Wystawa „Plany na przyszłość” organizowana jest przez Centrum Łowicka już od 15 lat.W corocznej  edycji prezentowanych jest ok. 120 nowych projektów użyteczności publicznej, osiedli i budynków mieszkalnych, domów jednorodzinnych,rewitalizacji, planów urbanistycznych i konkursów. Projekty przedstawia ponad 60 pracowni. Podczas tegorocznego Festiwalu Otwarte Ogrody we Włochach zostanie zaprezentowana wystawa architektoniczna będąca wyborem materiałów wypożyczonych ze zbiorów Centrum Łowicka, przedstawiającym projekty jakie powstały w ostatnich latach na terenie naszej dzielnicy oraz projekty mające duże znaczenie dla kształtowania przestrzeni całego miasta.

19:00   Irlandzka zabawa z zespołem SETANTA. Krótki pokaz i nauka kilku prostych tańców grupowych – ceili.
Miejsce:   przestrzeń publiczna nad Stawami Koziorożca
Organizator:   Joanna Bem
Zapraszamy serdecznie na krótki pokaz tańca irlandzkiego w wykonaniu zespołu Setanta. Tancerki zaprezentują zarówno tzw. tańce miękkie, jak i popularny step irlandzki. Po występie będzie możliwość nauczenia się kilku prostych tańców grupowych-ceili. Niezależnie od wieku, wszyscy widzowie będą mogli wziąć udział we wspólnej zabawie.

21:00   Space Enlightenment – przestrzeń oświecona. Plenerowy pokaz video -art
Miejsce:   ul. Łuki Wielkie 13
Organizator:   Karolina Wlazło
Karolina Wlazło jest współpracownikiem Katedry Sztuki Krajobrazu SGGW oraz członkiem stowarzyszenia Akademia Sztuki Architektury Krajobrazu. Dziś przygotuje pokaz w ogrodzie Państwa Rączkiewicz, wprowadzając pomiędzy i na rosnące w nim drzewa instalacje świetlne (plenerowy pokaz video-art).

Niedziela, 30 maja 2010

10:00-12:00 i 18:00-19:00 Ogród Budowli Świata będzie otwarty dla zwiedzających.
Miejsce:   ul. Żeleńskiego 14
Organizator:   Bolesława i Paweł Adamek
Po zakończeniu Festiwalu , do końca września zwiedzanie Ogrodu Budowli Świata będzie możliwe w soboty w godz. 15-17.

10:00-20:00   Ciąg dalszy zwiedzania Ogrodu Architektury.
Miejsce:   Artystyczny Dom Animacji, ul. Ks. Chrościckiego 14
Organizator:   Stefan Meckier

10:00   Spacer po Włochach z przewodnikiem.
Miejsce:   Zbiórka przy wejściu do tunelu stacji kolejowej po stronie Nowych Włoch
Organizator:   Stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy
W tym roku poprowadzi nas po Włochach przewodnik Andrzej Kochanowski, a może będzie z nim były mieszkaniec Włoch ze starej włochowskiej rodziny.

12:00   Z wizytą w zabytkowej Straży Pożarnej.
Miejsce:   ul. Ks. Chrościckiego 76
Organizator:   Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 2
Włochowska Straż Pożarna jest bardzo ważna w życiu publicznym naszego osiedla nie tylko z uwagi na dzisiejszą wysoką sprawność działalności operacyjnej. Długoletnia jej historia, patriotyzm kolejnych pokoleń członków, dzisiejsza dbałość o pielęgnowanie dziedzictwa i  kultury budzi szacunek u naszej społeczności.
W niedzielę Strażacy przygotują  dla zwiedzających zabytkowe pojazdy, które ocalili od zapomnienia.
Informacja dodatkowa:   Dowóz gości zapewniony przez Fundację Ochrony Zabytków Techniki Wojskowej samochodami terenowymi oznakowanymi logo festiwalu z parkingów: Kościoła Matki Bożej Saletyńskiej przy ul. Popularnej 46 i Kościoła Świętej Teresy o godzinie 11:45 (po zakończeniu mszy świętej).

15:00   Podwieczorek z humorem. Spotkanie autorskie z satyrykiem i karykaturzystą Szczepanem Sadurskim.
Miejsce:   ul. Jagny 4
Organizator:   Katarzyna Munio
Strona internetowa: www.sadurski.com
Szczepan Sadurski, rysownik satyryczny i dziennikarz opowie o swoim warsztacie, a także narysuje kilka karykatur. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa jego rysunków. Szczepan Sadurski jest pomysłodawcą i przewodniczącym Partii Dobrego Humoru (2001) – wesołej organizacji skupiającej ludzi z dużym poczuciem humoru (ponad 3.000 członków w Polsce i na świecie). Szef portalu rozrywkowego Sadurski.com. Najważniejsze nagrody: Złota Szpilka ’86 (pierwsze miejsce) i Srebrna Szpilka ’85 w konkursie tygodnika satyrycznego „Szpilki” na najlepszy rysunek roku.
Informacja dodatkowa: Po zakończeniu spotkania możliwy dowóz gości  samochodami terenowymi Fundacji na koncert chopinowski nad Stawami Koziorożca.

14:00-16:00   Ogrody szkolne i wernisaż prac – Włochowian.
Miejsce: Przestrzeń publiczna nad Stawami Koziorożca
Organizator: Szkoły włochowskie, Ognisko Wychowawcze Włochy K. Lisieckiego „Dziadka”,   mieszkańcy, koordynator Stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy.
Promienisty Pejzaż Szkolny – Historia, tradycja i dzień dzisiejszy szkoły na Promienistej.
Wystawa prac plastycznych uczniów Szkoły Podstawowej Nr 66 im. ks. Juliana Chrościckiego.
„Ogrody włochowskie oczami dzieci” Włochowskie ogrody w fotografii uczniów Gimnazjum 112.
Koncert fortepianowy uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia Nr 5 im. H.Wieniawskiego – godz. 15:00

15:45   Parada konnego zaprzęgu strażackiego wokół Stawów Koziorożca.
Organizator:   Fundacja Ochrony Zabytków Techniki Wojskowej.

16:00   Posłuchajmy Chopina. Plenerowy koncert fortepianowy w wykonaniu Mariusza Adamczaka.
Miejsce:   Tereny zielone nad Stawami Koziorożca.
Organizator:   Stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy. W programie koncertu: F.CHOPIN:
– Nokturn F-dur op.15 nr 1
– Ballada g-moll op.23
– Mazurki op.24 (g-moll, C-dur, As-dur, b-moll)
– Preludia op.28
– Scherzo cis-moll op.39
– Polonez As-dur op. 53

17:00   Szczepan Sadurski rysuje karykatury zwycięzców konkursów ogrodowych.
Miejsce:   ul. Łuki Wielkie 13.
Organizator:   Marcin Rączkiewicz.

17:30   Jazz nad wodą. Batory Band we Włochach.
Miejsce:   Tereny zielone nad Stawami Koziorożca
Występ będzie miał charakter jazzowego programu autorskiego, na który złożą się kompozycje lidera zespołu – Dariusza Batorego Szczepańskiego.
Skład zespołu:
Piotr Wrona piano
Tomasz Olejnicki bass
Dominik Tchórzewski drums
Dariusz Batory Szczepański saksofon
Organizator:   Stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy

18:30   Porozmawiajmy o życiu. Co jako mieszkańcy możemy zrobić dla siebie wzajemnie i dla miasta ogrodu Włochy.
Miejsce:   ul. Łuki Wielkie 13.
Organizator:   Stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy.

Przewiń do góry