Relacja z Forum Mieszkańców

Na zorganizowanym przez nasze Stowarzyszenie spotkaniu, które odbyło się w poniedziałek 11 lutego w Adzie, rozmawialiœśmy m.in. o lokalizacji we Włochach stacji roweru miejskiego Veturilo , przyszłości terenu wokół dworca PKP, budżecie obywatelskim oraz innych sprawach zgłaszanych przez mieszkańców.

Dzielnica przyjazna rowerzystom: Veturilo i stojaki

Prezeska Stowarzyszenia i Radna Dzielnicy Jolanta Piecuch przedstawiła zebranym zasady funkcjonowania systemu Veturilo oraz jego koszty. Poprosiła o  konsultacje lokalizacji stacji Veturilo, aby mogła we wtorek przedstawić wyniki podczas posiedzenia Komisji Budżetu i Infrastruktury, która ma zaopiniować lokalizacje stacji we Włochach. Na spotkanie niestety nie przybył zaproszony Pełnomocnik Prezydent Warszawy ds Komunikacji Rowerowej. Łukasz Puchalski odwołał swoją obecność ze względu na pilne sprawy rodzinne.

Propozycja Stowarzyszenia Sąsiedzkie Włochy skoncentrowania teraz stacji na terenie Starych i Nowych Włoch, a w następnym etapie  – na Okęciu, ma na celu skuteczną obsługę obu części dzielnicy, nie jest bowiem możliwe, aby liczba 5 stacji podzielonych jeszcze na osiedla Okęcia i Włoch mogło usatysfakcjonować mieszkańców którejkolwiek z tych części dzielnicy.

Na styczniowym posiedzeniu radna bezskutecznie próbowała zainteresować przewodniczącego komisji budżetowej zaopiniowaniem przez komisję lokalizacji stacji rowerowych we Włochach, dlatego chętnie przedstawi radnym propozycję wypracowaną na obecnym spotkaniu z mieszkańcami.

Podczas dyskusji ze strony mieszkańców pojawiły się głosy na temat potrzeby budowy większej liczby ścieżek rowerowych na terenie Włoch. Pochwalono i doceniono fakt, że dzięki Stowarzyszeniu powstała ścieżka rowerowa w tunelu na ulicy Dźwigowej.

Ważną kwestią jest także ustawienie większej liczby stojaków na rowery prywatne m.in. przy poczcie. Zarząd Stowarzyszenia poinformował, że we wrześniu 2012 r. złożył taki wniosek do Burmistrza Dzielnicy Włochy, ale wniosek pozostaje wciąż bez rozpatrzenia. Zarząd Stowarzyszenia zadeklarował podjęcie dalszych działań mających na celu ustawienie stojaków na rowery prywatne we wnioskowanych przez mieszkańców lokalizacjach.

O rewitalizacji placu przy PKP Włochy

Przypomnieliśmy mieszkańcom, że od 2007 roku czynimy starania o rewitalizację przestrzeni wokół dworca PKP we Włochach. Wiceprezeska Stowarzyszenia Matylda Gadomska przypomniała historię, w tym wyniki ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców w czerwcu 2011 r. na temat ich oczekiwań wobec tej przestrzeni.
Chcielibyśmy, aby przestrzeń ta stała się prawdziwą wizytówką Włoch, miejscem spotkań mieszkańców. Zależy nam na organizacji konkursu architektonicznego dla tego terenu.
Przygotowaliśmy list do Prezydent Warszawy, Spółki PKP S.A.  oraz Burmistrza Włoch, w którym wnioskujemy o wykup lub przejęcie terenu wokół dworca z przeznaczeniem na cele publiczne. W najbliższym czasie zorganizujemy akcję zbierania podpisów pod wspomnianym listem.

Bezpieczeństwo w dzielnicy

Spotkanie zamknęliśmy wnioskami mieszkańców, którzy zwrócili uwagę na niedostateczne bezpieczeństwo w wielu punktach Włoch i brak poczucia, że policja miejsca takie kontroluje. Zebrani zwrócili się do nas z prośbą o zorganizowanie spotkania z dzielnicowymi, co zamierzamy uczynić.

Przewiń do góry