Rozkład jazdy odkryty pod stacją PKP Włochy wpisany do rejestru zabytków!

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego dawny rozkład jazdy pociągów odkryty pod stacją PKP Warszawa Włochy.

Stary rozkład jazdy – namalowany czarną farbą na ścianie tunelu – został odkryty w przejściu pod włochowską stacją w trakcie remontu, który miał miejsce pod koniec 2014 roku. Od razu po jego odsłonięciu Stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy zaapelowało w pismach do przedstawicieli PKP PLK o zabezpieczenie rozkładu i jego wyeksponowanie. Także przed rozpoczęciem obecnie trwającej modernizacji linii kolejowej 447 wnosiliśmy do PKP PLK o zachowanie napisów.  Otrzymaliśmy kilkukrotne zapewnienie od przedstawicieli spółki, że rozkład zostanie zabezpieczony, a następnie wyeksponowany. Byliśmy także w kontakcie ze Stołecznym Konserwatorem w sprawie nadzoru nad odtworzeniem napisów.

Nadzór konserwatora

W październiku 2017 r. przedstawiciele wojewódzkiego konserwatora dokonali oględzin starego rozkładu i stwierdzili uszkodzenie niektórych elementów w wyniku remontu – jak możemy przeczytać w piśmie Konserwatora elementy te zostały przez wykonawcę zebrane i zabezpieczone. Wojewódzki konserwator podjął jednak decyzję o natychmiastowym wpisaniu rozkładu do rejestru zabytków, dzięki czemu rozkład jazdy podlega obecnie ochronie prawnej. Z niecierpliwością czekamy na jego odrestaurowanie i wyeksponowanie!

Przewiń do góry