Włochy dla maluchów

16 marca odbyło się spotkanie „Włochy – dzielnica przyjazna rodzicom z małymi dziećmi?”.  Zgromadzeni mieszkańcy i członkowie Stowarzyszenia dyskutowali o dzielnicowej infrastrukturze, wymieniali informacje o placówkach dla dzieci oraz diagnozowali możliwości szerszej, skuteczniejszej współpracy w tym obszarze.

Uczestnicy spotkania podkreślali zbyt małą ilość żłobków i przedszkoli w stosunków do potrzeb mieszkańców – wciąż brakuje m.in. zapowiadanej od wielu lat placówki na osiedlu Solipse. Wysokie ceny prywatnych placówek dodatkowo utrudniają sytuację rodzicom. Jako rozwiązanie problemu rozważano np. wprowadzenie we Włochach tzw. banków czasu, dzięki którym mieszkańcy mogliby sobie wzajemnie pomagać w opiece nad dziećmi.

Jako jedną z poważniejszych barier infrastrukturalnych w dzielnicy wskazano także nieprzystosowany dla dziecięcych wózków tunel przy dworcu PKP. Pomimo licznych apeli mieszkańców wciąż nie doczekaliśmy się tam podjazdu, który umożliwiałby w pełni swobodne przemieszczanie się wzdłuż schodów.

Żywą dyskusję wprowadził pomysł lansowany przez niektórych radnych zakładający ogrodzenie Parku Kombatanta. Zgromadzeni mieszkańcy uznali ten pomysł za nieprzyjazny i niepotrzebnie ograniczający przestrzeń publiczną. Podkreślono jednak konieczność poprawy bezpieczeństwa w parku m.in. poprzez zwiększenie ilości patroli straży miejskiej czy wprowadzenie monitoringu.

Podczas spotkania postulowano również prowadzenie szerokich konsultacji społecznych w przypadku realizacji takich inwestycji jak np. przebudowa placów zabaw czy skwerów, tak aby były one maksymalnie przystosowane do rzeczywistych potrzeb rodziców. Wskazano m.in. iż do tej pory nie udało się skutecznie wyegzekwować miejsc do przewijania dzieci.

We Włochach od pewnego czasu działa Klub Mam, w ramach którego odbywają się np. zajęcia z pierwszej pomocy dla dzieci lub z zakresu żywienia maluchów. Klub skupia  obecnie ponad 20 mieszkanek Włoch, wciąż się jednak rozwija i zaprasza wszystkich chętnych do udziału w swoich spotkaniach. Zajęcia odbywają się w poniedziałki w godz. 10.00-12.00 w Domu Kultury „Włochy” przy ul. Bolesława Chrobrego 27 (więcej o Klubie: TUTAJ).

Na koniec zgromadzeni podkreślili konieczność współpracy mieszkańców z włochowskimi komisjami przy Radzie odpowiedzialnymi za uczynienie dzielnicy bardziej przyjazną rodzicom z małymi dziećmi.

Przewiń do góry