Wyścig z czasem o powietrze we Włochach

W Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dostępny jest juz program modernizacji indywidualnych źródeł ciepła za pośrednictwej jednostek samorządu terytorialnego (Program 2016-OA-9). Niestety, mimo prowadzonej przez Stowarzyszenie od grudnia korespondencji z Urzędem Dzielnicy i ZGN , na posiedzeniu komisji nie udało się nam uzyskać konkretnych infomacji, co w tej sprawie zrobiono we Włochach.

Na koniec posiedzenia Stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy złożyło za pośrednictwem Komisji do Zarządu Dzielnicy postulaty o:

1. Przekazanie mieszkańcom pełnej informacji o możliwościach skorzystania przez Dzielnicę, jednostki i instytucje podległe oraz przez mieszkańców z programów dofinansowania wymiany nisko sprawnych pieców , termomodernizacji i innych dotyczących poprawy jakości powietrza, w tym programów, w których  Urząd Dzielnicy może/powinien pośredniczyć. Sprawa wymaga pilnych działań ze względu na dostępność programów.

2. Zintensyfikowanie działań ZGN w procesie wymiany starych pieców i koordynację wymiany pieców w lokalach zarządzanych przez ZGN (także w budynkach zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe) i włączenie takiej wymiany do stosownych programów pomocowych (m.in.KAWKA, Program Inwestycyjny do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej).

3. Skoordynowanie zgłoszenia do PI Planu Gospodarki Niskoemisyjnej m. st. Warszawy podłączenia do gazociągów wszystkich budynków należących do m. st. Warszawy na terenie Włoch (w zarządzie ZGN i innych jednostek) których dotychczasowe instalacje grzewcze nie spełniają standardów ochrony powietrza. (np. Biblioteka)

4. Instalację na terenie Nowych/Starych Włoch stacji pomiarowej  zanieczyszczenia powietrza z tablicą swietlną informującą mieszkańców on-line o stężeniu  (w centralnym punkcie obszaru).

5. Przeprowadzenie przez Straż Miejską pilnej kontroli na terenie Włoch nielegalnego palenia w piecach i kominkach odpadami.

6. Przygotowanie wspólnego materiału informacyjnego z udziałem ngo oraz zintensyfikowanie  działań informacyjno-edukacyjnych nt wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie mieszkańców –  włączenie do akcji informacyjnej służby zdrowia,  placówek oświatowych, itp.

7. Podjęcie wszelkich możliwych działań zmierzających do podłączenia terenów dzielnicy Włochy do „systemowej”(miejskiej) sieci ciepłowniczej.

8. Rozpoczęcie przez władze Włoch lobbingu we współpracy z innymi dzielnicami na rzecz wprowadzenia  całkowitego zakazu palenia węglem niskiej jakości na terenie Warszawy i okolicznych miejscowościach. Taką możliwość daje podpisana w październiku 2015 przez prezydenta tzw. ustawa antysmogowa. Zakaz może wprowadzić sejmik województwa.

1 2
Przewiń do góry