Zabiegamy o budowę drogi technicznej dla ciężarówek na Odolanach!

Jeśli też macie dosyć ruchu ciężarowego na ul. Potrzebnej, Wałowickiej czy Techników, koniecznie przyjdźcie na sobotni spacer, w ramach którego wspólnie z mieszkańcami Woli będziemy zabiegać o budowę drogi technicznej dla ciężarówek na Odolanach!

W sobotę 21.04.2018 o godz. 12:00 mieszkańcy Woli i Włoch zbierają się na rogu ul. Ordona i Jana Kazimierza, by wspólnie wziąć udział w symbolicznym spacerze mającym na celu wsparcie szybkiej budowy drogi technicznej dla ciężarówek na Odolanach.

Dlaczego ta droga jest taka ważna? Bo to realna szansa na odciążenie od ruchu ciężarowego włochowskich uliczek. Obecnie setki (w sezonie budowlanym ponad 1000) ciężarówek na dobę obsługujących zakłady przemysłowe na Odolanach przejeżdżają m.in. ul. Potrzebną, Wałowicką, Sympatyczną, Techników i Popularną. Dla mieszkańców Włoch oznacza to hałas, zanieczyszczenie powietrza, zniszczone jezdnie, kurz i pył. Trzeba też podkreślić, że większość przejeżdżających przez naszą dzielnicę ciężarówek robi to nielegalnie, gdyż nie mają odpowiednich identyfikatorów uprawniających do wjazdu. Skalę problemu potwierdziły lutowe kontrole Zarządu Dróg Miejskich w rejonie ul. Potrzebnej. Droga techniczna na Odolanach byłaby dedykowana tylko ciężarówkom i pozwoliłaby wyeliminować tranzyt z włochowskich ulic. Dlatego chcemy wesprzeć jej budowę!

Walka mieszkańców Odolan o drogę techniczną

Naszym głównym sojusznikiem, jeśli chodzi o budowę drogi technicznej są mieszkańcy Odolan, którzy zainicjowali i już od dłuższego prowadzą walkę o tę inwestycję. Setki ciężarówek z okolicznych betonowni, złomowisk i przeładowni kruszyw przejeżdżających między blokami mieszkalnymi to również ich codzienność. To dzięki ich działaniom w zeszłym roku rozpoczął się dialog z władzami miasta, przedstawicielami dzielnicy Wola, PKP i przedsiębiorcami w tej sprawie. Po ich protestach odbyło się spotkanie mieszkańców Odolan z Wiceprezydent Renatą Kaznowską, która oznajmiła, że przemysł na Odolanach pozostanie tam co najmniej przez kolejne 5 lat, ponieważ obsługuje inwestycje budowlane kluczowe dla rozwoju miasta. Zgodziła się jednak z tym, że problem jest poważny i obiecała zająć się sprawą. Po wstępnych rozmowach na wspólnym spotkaniu władz, mieszkańców i przedstawicieli przemysłu ustalono, że drogę dla ciężarówek da się wybudować. Wstępnie wskazano jej lokalizację w zachodniej części Odolan, w miejscu, gdzie planowana jest trasa ekspresowa N-S. Niestety na prezentacji wstępnego pomysłu i deklaracjach się skończyło – od tamtego czasu władze nie podjęły żadnych działań, by zrealizować inwestycję. Na dzisiaj nie ma także wypracowanego ostatecznego wariantu przebiegu tej drogi. 

Dlatego łączymy siły z sąsiadami z Odolan, by zmobilizować władze i PKP do zajęcia się naszym wspólnym problemem. Zachęcamy do udziału w sobotnim spacerze! Sobota 21.04.2018 godz. 12:00 – miejsce zbiórki róg ul. Ordona i Jana Kazimierza. Spacer potrwa ok. godziny.

Partnerzy akcji: Wola Mieszkańców, Miasto Jest Nasze, Spaceruj po Odolanach, Piesza Masa Krytyczna, Stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy.

Przewiń do góry