Zabytkowy rozkład jazdy na placu przy włochowskiej stacji

Od czasu odkrycia zabytkowego rozkładu jazdy w tunelu pod stacją w 2014 roku zabiegamy o jego zabezpieczenie i wyeksponowanie. Dziś już wiemy, że w ramach trwającego remontu linii kolejowej 447 rozkład znajdzie swoje miejsce na placu przy stacji!

Członkowie naszego Stowarzyszenia wzięli udział 27 lipca w spotkaniu z przedstawicielami PKP PLK, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Urzędu Dzielnicy ws. zabytkowego rozkładu jazdy. Podczas wizji lokalnej mieliśmy okazję zobaczyć aktualny stan rozkładu jazdy, który został dosłownie wycięty wraz z ceglanym fragmentem ściany z przejścia podziemnego i przeniesiony na poziom placu przy naszej włochowskiej stacji.

Rozkład znajduje się aktualnie pod prowizorycznym daszkiem. Docelowo PKP PLK zbuduje w tym miejscu konstrukcję ze szkła i stali, która będzie zabezpieczała rozkład, a jednocześnie pozwalała na jego stałą ekspozycję na placu. Konstrukcja będzie podświetlana w godzinach wieczornych. Obecnie czekamy na ostateczne ustalenia dotyczące jej wyglądu.

Podczas spotkania zwróciliśmy uwagę na konieczność dodania tablicy informującej o historii rozkładu.

Konstrukcja będzie tak przygotowana, że daje możliwość jej ewentualnego przesunięcia w przyszłości, gdyby powstała wreszcie realna koncepcja rewitalizacji placu.

Zabytkowy rozkład jazdy na placu przy PKP Włochy - Zabytkowy rozkład jazdy na placu przy stacji Warszawa Włochy - na zdjęciu m.in. Klaudia Jastrzębska z naszego Stowarzyszenia oraz przedstawiciele PKP PLK

Zabytkowy rozkład jazdy na placu przy stacji Warszawa Włochy – na zdjęciu m.in. Klaudia Jastrzębska z naszego Stowarzyszenia

Historia zabytkowego rozkładu jazdy

Stary rozkład jazdy został odkryty podczas remontu przejścia podziemnego w listopadzie 2014 roku. O jego odkryciu poinformowała nas jedna z mieszkanek. Nasze Stowarzyszenie od razu wniosło do PKP PLK o jego zachowanie jako formy historycznej pamiątki Miasta Ogrodu Włochy.

Rozkład jeszcze w 2014 roku został zabezpieczony i ponownie zakryty, ale dostaliśmy wówczas obietnicę jego ekspozycji właśnie przy okazji generalnego remontu linii 447. Kolejne lata to serie naszych pism i spotkań z przedstawicielami PKP PLK, podczas których stale monitorowaliśmy ten temat.

Dziś wygląda na to, że wreszcie po blisko czterech latach, rozkład, który jest unikalną częścią naszego włochowskiego kolejowego dziedzictwa, stanie się stałym elementem krajobrazu Włoch!

Więcej o naszych działaniach w tej sprawie TUTAJ. 

Warto też podkreślić, że pod koniec 2017 roku rozkład  został wpisany do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego. To zapewnia mu dodatkową prawną i konserwatorską ochronę.

Stary rozkład jazdy pod stacją PKP Włochy

Fragment rozkładu jazdy odkrytego w listopadzie 2014 roku w tunelu pod stacją PKP Włochy

Przewiń do góry