10 ciekawostek z życia Włoch

Czy wiecie, że już na początku XX wieku podróż kolejką z Dworca Głównego w Warszawie do Włoch trwała 13 minut? Prezentujemy listę 10 faktów z historii Starych i Nowych Włoch, których być może nie znaliście.

1. Srogi właściciel

Włochy należały w XIX wieku do hrabiego Tadeusza Antoniego Mostowskiego – ministra spraw wewnętrznych i policji Księstwa Warszawskiego. Rodzina Koelichenów odkupiła od niego te tereny w 1844 roku.

2. Rosyjskie fortyfikacje

Obok cmentarza przy ul. Ryżowej znajduje się tzw. Fort V Włochy. To jeden z fortów pierścienia zewnętrznego Twierdzy Warszawa, którego budowę rozpoczęto w 1883 roku. Przeznaczony był do osłony linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej oraz podejść do Warszawy od zachodu. Jest fortem typowym dla fortyfikacji rosyjskiej.

3. Kwadrans w podróży

Już na początku XX wieku podróż kolejką z Dworca Głównego w Warszawie do Włoch trwała 13 minut.

4. Raj dla wędkarzy

Staw Koziorożca w latach dwudziestych XX wieku miał tak czystą wodę, że prześwitywała na głębokość 2 metrów, a warszawiacy masowo przyjeżdżali tu łowić ryby.

5. Specjaliści od estetyki

W latach dwudziestych XX wieku we Włochach działała specjalna Komisja Artystyczno-Budowlana, której zadaniem było rozpatrywanie projektów wznoszonych budynków oraz opiniowanie w sprawach artystycznych i techniczno-regulacyjnych całego osiedla.

6. Postindustrialne dziedzictwo

Stare Włochy były tzw. przemysłową częścią Miasta Ogrodu Włochy, w której znajdowała się m.in. fabryka maszyn i odlewnia Orthwein, Karasiński i S-ka , a także Zakłady Przemysłu Elektrycznego „Era” (to tereny osiedli na ul. i Techników i ul.Kłosia).

7. Elektryczna kolejka na Popularnej

W 1932 roku we Włochach uruchomiona została kolejka EKD. Jeździła wzdłuż ulicy Popularnej. Zatrzymywała się na przystankach przy: ul. Krańcowej, ul. Techników, ul. Wilczyckiej oraz stacji Dworzec PKP Włochy. Kolejka została zlikwidowana w listopadzie 1971 roku.

8. Ciemna strona Jasnego Domu

W budynku przy ul. Świerszcza 2 znajduje się tzw. „Jasny dom”. Od 1945 roku do lat ’50  mieściła się w nim siedziba i areszt NKWD. W piwnicach budynku kilka lat temu odkryto wydrapane na cegłach inskrypcje żołnierzy i kalendarzyki. Do dziś zachowały się także drzwi do cel z wyciętymi otworami do dawania posiłków i „judasze”. Prawdopodobnie tu więziono m.in. rotmistrza Witolda Pileckiego oraz generała Emila Fieldorfa ps. Nil.*

9. Dawne nazwy ulic

Ulica Popularna była kiedyś ulicą Kościuszki, ulica Techników była Fabryczną, a ulica Globusowa nosiła nazwę Piłsudskiego. Tu znajdziecie listę dawnych nazw.

10. Atrakcje botaniczne

W Parku Kombatanta rosną wiekowe i rzadko spotykane gatunki drzew. Niektóre z nich zostały objęte ochroną w formie pomników przyrody – jak platan klonolistny, który liczy sobie 130 lat oraz lipa drobnolistna mająca ok. 250 lat. Na uwagę zasługuje także tulipanowiec amerykański w wieku ok. 110 lat, dwie sosny czarne w wieku ok. 130 lat oraz klon polny w wieku ok. 130 lat.

* zdjęcie pochodzi ze strony: http://www.mwkz.pl/

Przewiń do góry