Garbatella – rzymskie „miasto-ogród”

Czy wiecie, że Rzym też ma swoją dzielnicę wybudowaną na bazie idei miasta-ogrodu? Będąc w Wiecznym Mieście, koniecznie odwiedźcie Garbatellę – okolicę pełną wybrukowanych uliczek, starych drzew, zielonych podwórek i pięknej architektury.

Dzielnica Garbatella powstała w latach 20 XX wieku. Jej teren został podzielony na 62 działki przez Istituto Case Popolari, a jej zabudowa została zainspirowana modelem angielskich „miast-ogrodów”, z małymi willami i budynkami o najwyżej trzech kondygnacjach (z czasem zaczęły się tam pojawiać także nieco wyższe budynki), oraz dziedzińcami i możliwymi do uprawy terenami zielonymi.

Ducha „garden-cities” widać tu w zasadzie od pierwszych kroków. Garbatella wypełniona jest klimatycznymi willami i kamienicami z drewnianymi okiennicami, które otaczają pełne zieleni dziedzińce, do których chętnie zaglądają miłośnicy architektury. Znajdziecie w niej także kameralne place z małymi sklepikami, kawiarniami i restauracjami, gdzie lokalni mieszkańcy chętnie spędzają czas. Unikalny, artystyczny klimat okolicy nadają licznie obecne w przestrzeni publicznej murale.

Garbatella to dzielnica zdecydowanie różniąca się od głośnego centrum Rzymu. Nie ma tu wielu turystów, a wszechobecna zieleń i latające nad głową zielone papugi pomagają odetchnąć od miejskiego gwaru. Czas płynie tu z pewnością znacznie wolniej, a brukowane uliczki zachęcają do zanurzenia się w zaułkach dzielnicy podczas niespiesznego spaceru.

Jeśli zdecydujecie się ją odwiedzić, polecamy Wam następującą trasę:

  • Piazza Benedetto Brin
  • Via Luigi Orlando
  • Piazza Bartolomeo Romano
  • Via Roberto de Nobili
  • Via Giovanni Ansaldo
  • Via Domenico Chiodo
  • w rejonie via Giovanni Battista Magnaghi, obok lokalnej knajpki Casetta Rossa, znajdziecie świetny plac zabaw dla maluchów.

Garbatella Rzym widok na zielony dziedziniec

Garbatella Rzym widok na kamienicę i kwitnący krzew

Garbatella Rzym widok na mural z kobietą

Garbatella Rzymwidok na dom porośnięty zieleniąGarbatella Rzym widok na porośnięty bluszczem mur i numer 7

Więcej informacji o Garbatelli znajdziecie tutaj:

Przewiń do góry