Budżet obywatelski 2017 we Włochach: ponad 90 zgłoszonych propozycji

96 – tyle projektów zgłosili mieszkańcy Włoch w ramach budżetu obywatelskiego. Wśród nich m.in. murale na Globusowej i Chrobrego, nowe stacje Veturilo, pomost nad Stawem Koziorożca, a także dron wykrywający dym ze śmieci palonych w kominku.   

Pomysły na włochowskie parki 
Wiele zgłoszonych propozycji dotyczy włochowskich parków. Wśród nich m.in. stworzenie mini parku linowego w Parku Kombatantów, a także poprawa oświetlenia w ciemnych częściach parku i postawienie nowoczesnych sanitariatów. Wśród ciekawych propozycji znalazł się także projekt „pomostu dla Włoch” nad Stawem Koziorożca.  Projekt zakłada zastąpienie obecnie istniejących, zniszczonych schodów z kostki brukowej, estetycznym, drewnianym nadbrzeżem-pomostem. 

Murale
Wśród zgłoszonych projektów znalazły się trzy propozycje murali. Jeden z nich zakłada zamalowanie graffiti w tunelu na ul. Globusowej i zastąpienie go jak piszą wnioskodawcy „obrazem przedstawiającym fazy lotu ptaków”. Druga propozycja to mural na rogu ul. Chrobrego i Tomnickiej upamiętniający reżysera filmowego Stanisława Bareję. Oprócz tego wśród propozycji znalazł się także pomysł wykonania muralu przedstawiającego postać Józefa Piłsudskiego na jednej ze ścian należących do Szkoły Podstawowej nr 94 (ul. Cietrzewia) noszącej imię I Marszałka Polski. 


Dla rowerzystów
Jest też kilka ciekawych propozycji dla miłośników dwóch kółek. Wśród nich m.in. lokalizacja nowych stacji Veturilo na ul. Na Skraju, na ul. Malowniczej, a także utworzenie zielonego skweru ze stacją rowerową na pętli Nowe Włochy. Mieszkańcy zgłosili także propozycję wytyczenia pasów rowerowych m.in. na ul. Dźwigowej, Globusowej, Krańcowej i Jutrzenki. 

Zieleń i ochrona środowiska 
Jednymi z bardziej oryginalnych projektów są zakup drona wykrywającego dym ze śmieci palonych w kominku, a także ogród deszczowy przy Urzędzie Dzielnicy Włochy – jak pisze wnioskodawca „ogród deszczowy to nasadzenia roślin w gruncie lub pojemniku, które usuwają zanieczyszczenia z przepływającej wody deszczowej zbieranej z powierzchni dachów, a dzięki ogrodom deszczowym mniej wody opadowej spływa do kanalizacji, ponieważ zostaje ona zatrzymana w warstwach filtracyjnych, a następnie odparowana do atmosfery.”. Oprócz tego zgłoszono projekt chroniący przed szkodnikami kasztanowce na ul. Śląskiej, Parowcowej i Rybnickiej, a także zagospodarowanie zieleni przy ul. Kleszczowej, Ronda przy zajezdni MZA, część Łopuszańskiej do Ronda R. Regana.
Jedna z mieszkanek zgłosiła także pomysł ustawienia tablicy przy dębie piramidalnym zasadzonym w 1930 roku przez Wincentego Hosera, przy Osiedlu Jadwisin w miejscu nieistniejącego już przedwojennego gospodarstwa Hoserów.

Oprócz tego, wśród projektów znalazło się wiele innych propozycji m.in. mających na celu zwiększenie bezpieczeństwo na drogach, projekty infrastrukturalne, kulturalne i edukacyjne. Wszystkie projekty dla naszej dzielnicy można przejrzeć tutaj.  

Co dalej?
Teraz zgodnie z zasadami budżetu obywatelskiego projekty zostaną poddane pod dyskusję mieszkańców. W ich wyniku można będzie łączyć lub modyfikować projekty. Dyskusje będą trwały od 15 lutego do 6 marca 2016 r.

Weryfikacja projektów potrwa do 31 maja 2016 r. Jeżeli projekt będzie zawierał braki lub błędy, pracownicy urzędu skontaktują się z autorem w celu uzgodnienia poprawek. Urzędnicy sprawdzą również, czy proponowany kosztorys jest prawidłowy.

W pierwszej połowie czerwca autorzy będą mogli promować swoje projekty w trakcie imprez dzielnicowych. Głosowanie na projekty potrwa od 14 do 24 czerwca 2016 roku.

Przewiń do góry