Remont Pałacyku Koelichenów. Ponowne otwarcie biblioteki w 2018 r. [WYWIAD]

Trwa modernizacja zabytkowej siedziby włochowskiej biblioteki w Parku Kombatantów. Zachęcamy do lektury wywiadu z dyrektor Katarzyną Winogrodzką, w którym pytamy m.in. o przebieg prac remontowych, plany na przyszłość i Multimedialne Archiwum Miasta Ogrodu Włochy.

Red.: Pani dyrektor, jak przebiega remont biblioteki? 

Katarzyna Winogrodzka – Dyrektor Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy: Pałacyk pięknieje z dnia na dzień, chociaż pogoda remontowi nie sprzyja, mimo tego wiele pracochłonnych etapów remontu zostało już zakończonych. Prace remontowe spowalniają również uwarunkowania techniczne np. poprzez zbyt słabe przyłącze elektryczne, które nie pozwala podłączyć jednocześnie wszystkich potrzebnych urządzeń.

Ponadto, jak to zwykle przy zabytkach bywa, w trakcie remontu odkrywa się różnego rodzaju niespodzianki i w naszym przypadku również tak się zdarzyło, że w trakcie prowadzenia prac okazało się, że trzeba wymienić bądź wzmocnić kilka elementów konstrukcyjnych, co w efekcie przesunęło nam termin zakończenia remontu na koniec lutego 2018 r.

Red. Kiedy mieszkańcy mogą spodziewać się ponownego otwarcia pałacyku?

Katarzyna Winogrodzka: W związku z tym, że zakończenie remontu zostało przesunięte na koniec lutego, to i powrót biblioteki ulegnie przesunięciu. Ponieważ odbiory techniczne budynku trwają co najmniej kilka tygodni, zakładamy, że rozpoczęcie przeprowadzki będzie możliwe dopiero na przełomie kwietnia i maja. Jednakże tempo przeprowadzki będzie zupełnie inne niż gdy przenosiliśmy się w Al. Jerozolimskie. Przewiezienie 13 wielkich ciężarówek mebli i zbiorów (60 tys. książek) zajęło nam 3 tygodnie wraz z ich uporządkowaniem i przygotowaniem infrastruktury informatycznej, ale z powrotem zajmie nam to więcej czasu, ponieważ pałacyk nie ma tak mocnych stropów i będziemy musieli operować mniejszymi pojazdami, przywozić tylko tyle mebli i zbiorów, ile uda się od razu ustawić w miejscu przeznaczenia. Mam jednak nadzieję, że na wakacje Biblioteka otworzy swoje podwoje dla zainteresowanych.

Red. A jak się Państwu rezyduje w filii z siedzibą w Alejach Jerozolimskich? Czy jest szansa, że filia tam pozostanie? 

Katarzyna Winogrodzka: Okazuje się, że Al. Jerozolimskie 200 to bardzo dobry adres, blisko przystanków autobusowych, z dużym parkingiem (bezpłatnym przez 3 godz.) oraz z możliwością dojazdu rowerem. Dla wielu mieszkańców Starych Włoch, okolic ulic Kleszczowej, Ryżowej, Jutrzenki, Czereśniowej, nowego osiedla przy ul. Krańcowej to bardzo dobry punkt, czemu dają wyraz w czasie odwiedzin w Bibliotece. Rośnie też liczba uczestników naszych stałych zajęć dla dzieci i dorosłych. Pewnym minusem jest remont kolejnych części budynku, w którym mieści się Biblioteka, co trochę wprowadza w błąd naszych użytkowników, a także zgłaszany brak neonu lub innego wielkiego szyldu, który z daleka pokazywałby gdzie się mieścimy. Takie inwestycje będziemy jednak rozważali dopiero, gdy zapadnie decyzja, że powstanie tam na stałe nowa filia.

W tej chwili warto zapamiętać, że Biblioteka mieści się w najwyższym budynku w kompleksie przy Al. Jerozolimskich 200, najłatwiej do niej dotrzeć od strony parkingu od ul. Kleszczowej, wejście A. Można wjechać windą na poziom 0A lub wejść schodami na poziom +1 (klatka schodowa czeka na remont).

Przy niewątpliwych zaletach aktualnej siedziby Biblioteki, mamy też dużo sygnałów od osób starszych, mieszkających w Nowych Włochach, że dla nich jest jednak za daleko. Wiemy, że cześć osób „zawiesiła” korzystanie z Biblioteki na czas jej remontu.

A wracając do możliwości utworzenia nowej filii Biblioteki w Al. Jerozolimskich 200, sprawa wygląda tak, że zarówno Biblioteka jak i Zarząd Dzielnicy chcą powołania nowej placówki bibliotecznej w tym miejscu, ale decyzji jeszcze nie ma. Trwają poszukiwania środków na jej wyposażenie i utrzymanie.

Red. Wiemy, że w odnowionym Pałacyku Koelichenów powstanie tzw. Multimedialne Archiwum Miasta Ogrodu Włochy (MAMOW). Proszę opowiedzieć coś więcej o tej inicjatywie.

Katarzyna Winogrodzka: MAMOW będzie sekcją Czytelni Naukowej, którego zadaniem będzie gromadzenie wszelkiego rodzaju dokumentów, zdjęć i innych pamiątek dotyczących historii i życia codziennego we Włochach. Mówiąc o gromadzeniu dokumentów mam na myśli głównie gromadzenie kopii elektronicznych tych dokumentów i ich prezentowanie w uporządkowany sposób w Internecie, tworzenie elektronicznych kolekcji i wystaw. Chcemy również zbierać wywiady z mieszkańcami, którzy pamiętają „dawne czasy” Włoch – inaczej mówiąc – wszystko, co pozwoli zachować dla potomności historię tego terenu. Przed laty pani Magda Foks prowadziła w Bibliotece spotkania historyczne poświęcone rodzinom włochowskim i różnym dziedzinom życia we Włochach. Uzmysłowiły one nam, w jak wielu domach pozostają liczne pamiątki przedwojenne, wojenne i późniejsze, które zawierają wiele informacji o dziejach tej okolicy. Jednocześnie z roku na rok ubywa nam świadków historii i tej straty już nie będziemy w stanie wypełnić. Dlatego im szybciej dotrzemy do osób, które takie pamiątki mają, a w przypadku zdjęć również pamiętają, kto jest na nich uwieczniony, gdzie i w jakich okolicznościach oraz przez kogo, to mamy szansę stworzyć ważny i interesujący zbiór dokumentów naszej lokalnej historii.

Remont Pałacyku Koelichenów. Siedziba włochowskiej biblioteki otoczona ogrodzeniem.

W jakiej formie będzie działało MAMOW?

Katarzyna Winogrodzka: Po remoncie jedno z pomieszczeń na piętrze będzie zaaranżowane na gabinet, jakiego moglibyśmy się spodziewać w Pałacyku w okresie 20-lecia międzywojennego. Będzie on służył kameralnym spotkaniom z mieszkańcami i prezentacji pamiątek. W związku z tym, że pomieszczenie MAMOW jest nieduże to zakładamy, że zgromadzimy w nim tylko wybrane, najważniejsze dla historii Włoch eksponaty fizyczne, o ile ich posiadacze zechcą je nam przekazać lub ich kopie. Nie ukrywam, że po cichu liczmy także na takie pamiątki jak np. patefon, ale czas pokaże co uda nam się zrobić we współpracy z mieszkańcami. W tej chwili prowadzimy rozmowy z przedstawicielami wielu rodzin włochowskich, ale przed nami jeszcze długa lista osób, do których chcielibyśmy dotrzeć. Zatem, zapraszamy wszystkich, którzy mają pamiątki dokumentujące dzieje Miasta Ogrodu Włochy, ludzi tu żyjących i aktywnie tworzących to miasto, którzy mogliby podzielić się z nami swoimi wspomnieniami z dawnych lat lub pamiętają opowieści swoich dziadków bądź rodziców. Zdajemy sobie sprawę, że tak zbierana historia będzie obarczona subiektywnymi ocenami i emocjami, ale wiele takich subiektywnych historii może stworzyć wielopłaszczyznową, ciekawą opowieść.

MAMOW we współpracy z Partnerami społecznymi będzie również prowadziło działalność edukacyjną.

Osoby zainteresowane przekazywanie pamiątek i współpracą mogą się zgłaszać do p. Agnieszki Leszyńskiej aleszyńska@bpwlochy.waw.pl, tel. 798-690-914 w godz. 12.00-18.00.

Tworzenie Multimedialnego Archiwum Miasta Ogrodu Włochy to proces wieloletni, ale otwarcie powinno nastąpić wraz z otwarciem Biblioteki po remoncie.

Red. A co ciekawego w programie Biblioteki jeszcze w tym roku?

Katarzyna Winogrodzka: W grudniu zapraszamy na nasze stałe zajęcia dla dzieci i dorosłych, czyli wieczory z bajką, kluby hobbystyczne (rękodzieło) i dyskusyjne kluby książki. 5 grudnia zapraszamy również na Kiermasz Bożonarodzeniowy w Wypożyczalni nr 28 przy ul. 1 Sierpnia 36a, gdzie swoje produkty wystawią nasi lokalni twórcy i będzie można nabyć niebanalne upominki lub dekoracje świąteczne.

Czekamy również na Państwa z licznymi nowościami (i nie tylko), które umilą okres ferii świątecznych. Mamy w tym roku oprócz książek dużą liczbę audiobooków i gry planszowe (w Wypożyczalni nr 28).

Zapraszamy!

Bardzo dziękujemy za rozmowę. 

Magdalena Kopania, MK

Przewiń do góry