Facebook Youtube

Ułatwienia w izolacji akustycznej mieszkań w Obszarze Ograniczonego Użytkowania

Porty Lotnicze rozpoczęły realizację nowej uproszczonej procedury rozpatrywania wniosków o izolację akustyczną mieszkań znajdujących się w obszarze ograniczonego użytkowania Lotniska Chopina.

Od połowy kwietnia pracownicy Portów Lotniczych umawiają się na spotkania z mieszkańcami, którzy złożyli wnioski o izolację akustyczną i przeprowadzają w ich lokalach prosty obmiar okien. W zależności od powierzchni i liczby okien w mieszkaniu, a także uwzględniając lokalizację nieruchomości, wyliczana jest kwota ugody, którą Porty Lotnicze wypłacą właścicielowi w gotówce, z przeznaczeniem na poprawę klimatu akustycznego w mieszkaniu.

– Nowy sposób jest szybszy i mniej kłopotliwy dla mieszkańców. Nie wymaga już przeprowadzania kosztownych i czasochłonnych ekspertyz akustycznych, które miały na celu badanie klimatu akustycznego. w nieruchomościach wnioskodawców. Teraz wchodzimy do mieszkania na ok. 30 minut, mierzymy okna, wypełniamy standardową tabelkę i następnego dnia wiemy już jaką kwotę możemy zaproponować właścicielowi – wyjaśnia Mirosław Magnucki, kierownik Działu Zarządzania Nieruchomościami Portów Lotniczych.

Po dokładnej analizie wniosków złożonych do Portów Lotniczych, do realizacji procedury zakwalifikowanych zostało 476 nieruchomości, w tym pięć obiektów chronionych (same przedszkola). Wnioski dotyczące innych nieruchomości zostały rozpatrzone negatywnie ze względu brak przekroczeń norm hałasu w lokalizacjach, w których się znajdują.

– Obszar ograniczonego użytkowania podzielony jest na kilka stref. Nie we wszystkich przekraczane są normy hałasu dla zabudowy mieszkaniowej, dlatego nie wszyscy mieszkańcy uprawnieni są otrzymania świadczeń ze strony Portów Lotniczych. Jesteśmy obecnie w trakcie wysyłania pism z informacją dla mieszkańców poszczególnych stref – wyjaśnia Mirosław Magnucki.

Dokładne informacje na temat złożonych wniosków można uzyskać pod numerami specjalnej infolinii uruchomionej przez Porty Lotnicze. Numery: 22 650 19 23 oraz 22 650 19 24 czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach 12-15.

źródło: Lotnisko Chopina

Przewiń do góry