W 2015 roku nasze Stowarzyszenie zlożyło wniosek do Urzędu m.st. Warszawy w sprawie przeprowadzenia wśród mieszkańców oficjalnych konsultacji społecznych ws. zagospodarowania placu przy PKP Włochy. Po otrzymanej z ratusza zgodzie, trwają obecnie przygotowania do ich realizacji.
Zgoda na konsultacje
Nasze Stowarzyszenie już od wielu lat zabiega o zmianę wyglądu terenu wokół stacji PKP Włochy u zbiegu ul. Chrobrego i Popularnej. Obecnie mamy w tym miejscu przypadkowo rozstawione nieestetyczne budki, krzywe chodniki i chaos reklamowy. Chcemy, by miejsce to zmieniło się w prawdziwą wizytówką Miasta Ogrodu Włochy. Dlatego wielokrotnie składaliśmy w tej sprawie wnioski do planu miejscowego, petycje do władz dzielnicy i Warszawy, a także pisma do PKP. W 2015 roku złożyliśmy do Urzędu Miasta wniosek ws. przeprowadzenia wśród mieszkańców oficjalnych konsultacji w tej sprawie. O tym, że ratusz zgadza sie na ich organizację dowiedzieliśmy się podczas organizowanego przez nas spotkania „Jak ocalić Miasto Ogród Włochy” w listopadzie 2015 roku. Informację przekazał mieszkańcom Marek Mikos – dyrektor Biura Architektury i Planowania w Urzędzie Miasta. Potwierdził, że konsultacje w formie warsztatów przeprowadzi warszawski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich przy współpracy z PKP i Urzędem Dzielnicy, a także naszym Stowarzyszeniem.
Trwają przygotowania
Obecnie trwają przygotowania do przeprowadzenia konsultacji. W styczniu nasze Stowarzyszenie wzięło udział w spotkaniu organizacyjnym w Urzędzie Dzielnicy. Urzędnikom odpowiedzialnym za przygotowanie warsztatów przekazaliśmy m.in. dotychczasowe wnioski i postulaty mieszkańców w zakresie ich oczekiwań dot. zmiany wyglądu placu, w tym m.in. petycję, pod którą zebraliśmy w 2013 roku ponad 700 podpisów. Gdy zostanie wyznaczona konkretna data przeprowadzenia konsultacji, będziemy o niej szeroko informować.
Co z planem Tynkarska?
Teren wokół stacji PKP Włochy był do tej pory częścią tzw. planu miejscowego Tynkarska, który został w zeszłym roku unieważniony przez Wojewodę Mazowieckiego. Proces jego ponownego sporządzenia może trwać jeszcze wiele miesięcy, dlatego nasze Stowarzyszenie zawnioskowało o „wyjęcie” terenu wokół dworca z planu Tynkarska i stworzenia dla niego odrębnych zapisów (od zapisów w planie miejscowym będzie zależeć jak w praktyce ten teren będzie wyglądał). Ratusz podczas listopadowego spotkania „Jak ocalić Miasto Ogród Włochy” poinformował o zgodzie na wprowadzenie takiego rozwiązania.