NIE dla muru na skwerze. TAK dla upamiętnienia historii

Z inicjatywy jednego z włochowskich radnych klubu PO/N. oraz przy wsparciu władz dzielnicy planowana jest budowa pomnika upamiętniającego wywózkę mężczyzn, która miała miejsce we Włochach w 1944 r. Na skwerze na rogu ul. ks. Chrościckiego i ul. Rybnickiej ma stanąć długa na 20-metrów ściana. Popieramy ideę upamiętnienia ofiar wywózki, ale nie w tej lokalizacji. Dlatego wraz z innymi organizacjami ruszyliśmy ze zbiórką podpisów pod wnioskiem o konsultacje społeczne.

Ściana o długości ok. 20 metrów i wysokości co najmniej 3 metrów ma być wykonana z tzw. stali kortenowskiej i mają się na niej znaleźć nazwiska osób wywiezionych z Włoch w 1944 r.  Ma być ona usytuowana równolegle do ul. Rybnickiej i odgradzać skwer od stacji trafo i stacji pomiaru czystości powietrza. Projekt ma być sfinansowany ze środków prywatnych, jednak dzielnica pomaga w realizacji całego przedsięwzięcia. Pomnik ma być gotowy na rocznicę wywózki czyli na 16 września 2019 roku.

Projekt pomnika w formie ściany ze stali kortenowskiej

Pierwszy projekt pomnika w formie 20-metrowej ściany. Po modyfikacjach ściana ma nie mieć elementów betonowych, a jedynie ze stali kortenowskiej.

Spotkanie z władzami dzielnicy bez rezultatu

W piątek 5 lipca miało miejsce spotkanie z udziałem władz dzielnicy dotyczące budowy pomnika na skwerze. Wspólnie z innymi organizacjami przedstawiliśmy nasze argumenty przeciwko budowie pomnika w takiej formie i w tym miejscu. Niestety na koniec spotkania burmistrz dzielnicy zadeklarował kontynuację tego przedsięwzięcia.

Popieramy upamiętnienie tych tragicznych wydarzeń, ale nie w takiej formie/miejscu i nie bez wysłuchania głosu mieszkańców. Ostatnie dni pokazały, że według wielu osób wskazany skwer nie jest właściwą lokalizacją dla tej inicjatywy, a zaproponowana forma architektoniczna jest zbyt inwazyjna w tym miejscu. Wielu mieszkańców wskazuje, że naturalnym miejscem upamiętnienia wywózki jest już Park Kombatantów, gdzie miała miejsce zbiórka mężczyzn w 1944 r. i gdzie co roku odbywają się oficjalne uroczystości rocznicowe.

Wnosimy o konsultacje społeczne

Nasze Stowarzyszenie połączyło siły z Fundacją Willa Jasny Dom, Fundacją Kuchnia, Stowarzyszeniem Nasze Włochy, Fundacją Włochy 2030 oraz włochowskimi harcerzami. Wspólnie apelujemy do władz dzielnicy o wsłuchanie się w głos mieszkańców. Uruchomiliśmy zbiórkę podpisów pod oficjalnym wnioskiem o organizację konsultacji społecznych dot. sposobu zagospodarowania skweru. Tutaj szczegóły wydarzenia: https://www.facebook.com/events/2579582392051961/

Gdzie można złożyć podpis

  • w gabinecie weterynaryjnym „Psia kostka” na ul. Paganiniego 3
  • u naszych wolontariuszy w terenie (będziemy tu wrzucać informacje o punktach zbiórki)
  • jeśli chcecie włączyć się w zbiórkę podpisów wśród swoich znajomych i rodziny, napiszcie do nas na wlochy@wlochy.org.pl, wyślemy Wam formularz.
Przewiń do góry