Działalność naszego punktu dla ukraińskich dzieci na ul. Rybnickiej

Minęły dwa miesiące odkąd uruchomiliśmy naszą grupę wsparcia „Otwarte Ogrody” dla dzieci ukraińskich uchodźców na ul. Rybnickiej. Czas więc na małe podsumowanie i ogromne podziękowania dla wszystkich wspierających tę inicjatywę!

14 marca 2022 r. nasze Stowarzyszenie we współpracy ze wspaniałymi wolontariuszami i zaprzyjaźnionymi włochowskimi organizacjami, uruchomiło bezpłatny punkt „Otwarte Ogrody” dla dzieci z ukraińskich rodzin, które uciekły przed wojną. To miejsce, w którym maluchy mogą się bawić i odpoczywać pod troskliwą opieką mam, ukraińskich pedagogów i polskich wolontariuszy. W tym czasie ich rodzice mogą załatwiać np. formalności związane z przybyciem do Polski. „Otwarte Ogrody” to też forma grupy wsparcia – ważne miejsce  wymiany doświadczeń dla rodzin uchodźców w trudnej sytuacji życiowej.

Punkt działa w sali, którą udostępniło nam Stowarzyszenie MAKAO, przy ulicy Rybnickiej 25 (na terenie Klubu Sportowego „Przyszłość”) oraz na boisku udostępnionym przez Klub Sportowy „Przyszłość”.

Bawiące się dzieci w punkcie na ul. Rybnickiej

Od momentu uruchomienia, z punktu skorzystało już ok. 120 ukraińskich dzieci pochodzących m.in. z rejonu Kijowa, Irpina, Mariupola, Lwowa, Iwano-Frankowska, Żytomierza, Zaporoża, Winnicy, Tarnopola, Mikołajewa i Krzywego Rogu. Animatorki codziennie organizują dla nich wspólne zabawy, zajęcia plastyczne, matematyczne i językowe, aktywności sportowe i muzyczne. Dzieci mają ponadto zajęcia w czytelni w naszej włochowskiej Bibliotece w Parku Kombatantów, świętują też wspólnie ważne dla siebie chwile jak np. urodziny. Maluchy mają do dyspozycji mnóstwo zabawek i zewnętrzny duży namiot, w którym organizowane są aktywności na świeżym powietrzu. W ciepłe dni organizujemy pikniki na trawie. Nad całością czuwają nasi pedagodzy i animatorzy mówiący w języku ukraińskim, polskim i angielskim.

grupa wsparcia we Włochach dla dzieci ukraińskich uchodźców - dzieci siedzące na kocach na trawie

wolontariusze rozstawiający namiot w punkcie dla dzieci ukraińskich uchodźców na ul. Rybnickiej we Włochach

Udział w Festynie i kiermasz odzieży

28.04.2022 r. w Parku im. Marka Kotańskiego odbył się festyn „Włochowska WielkaMoc. Solidarni z Ukrainą”. Maluchy z naszej grupy pod opieką Anastazji – jednej z mam, przygotowały wzruszający występ muzyczny. Przed występem podziękowały Polakom za serce i opiekę. Na scenie dzieci wraz z mamami odśpiewały dwie ukraińskie pieśni, a następnie odbył się mini recital Anastazji, która zaśpiewała cztery ukraińskie piosenki. Z kolei 7.05.2022 r. zorganizowaliśmy kiermasz odzieży, który cieszył się sporym zainteresowaniem mam i dzieci z ukraińskich rodzin.

kiermasz odzieży dla ukraińskich rodzin

Podziękowania

Wszystkie powyższe działania nie byłyby możliwe, gdyby nie wspaniałe organizacje, firmy i wolontariusze, którzy wspierają nas w wielu obszarach. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas przywożąc dary, pomagając w animacjach, wspierając logistycznie czy poprzez wpłaty finansowe. Ogromne podziękowania kierujemy m.in. do:

 • Stowarzyszenia MAKAO
 • Klubu Sportowego „Przyszłość”
 • Fundacji im. ks prof. Ryszarda Rumianka (Karolina Burns)
 • Biblioteki Publicznej m.st.Warszawy we Włochach
 • MAL we Włochach
 • bazarku przy ul. Rybnickiej 25 (wejście od ul. Urszuli)
 • Artgraph Sp. z o.o.
 • prywatnych darczyńców z Polski i zagranicy m.in. z USA, Kanady i Hiszpanii.
 • wolontariuszy i sympatyków: Zofia Lipiec; Barbara Kuryłel; Elżbieta Wiśniewska; Krzysztof Chłopek; Andrzej Zegan; pan Krzysztof z bazarku przy KS Przyszłość
 • koordynatorki Agnieszki Leszyńskiej
 • oraz koordynatorek po stronie Stowarzyszenia Sąsiedzkie Włochy: Danuty Lachowieckiej oraz Jolanty Piecuch.

Wsparcie finansowe

Gdybyście chcieli dorzucić swoją cegiełkę do funkcjonowania naszego punktu, będziemy ogromnie wdzięczni za nawet symboliczne wsparcie finansowe w postaci wpłat na konta utworzone przez nasze Stowarzyszenie z dopiskiem „darowizna dzieci Ukraina”:

 • Rachunek podstawowy w  PLN  : 34 1240 6074 1111 0011 1218 1553
 • Rachunek pomocniczy w USD :  PL 18 1240 6074 1787 0011 1218 1700
 • Rachunek pomocniczy w EUR : PL 62 1240 6074 1978 0011 1218 1931
 • Rachunek pomocniczy w CAD: 24 1240 6074 1788 0011 1228 5235
 • SWIFT CODE :  PKOPPLPW
Przewiń do góry