Nowy zielony skwer na rogu ul. Plastycznej i Potrzebnej

Trwa budowa mini-skweru na rogu ul. Plastycznej i ul. Potrzebnej. O rewitalizację zieleni na tej działce wnosiliśmy wspólnie z mieszkańcami w ramach naszego projektu Włochowskich Skwerów Miejskich.

Nasadzenia kwitnących roślin

Na skwerze na rogu ul. Plastycznej i ul. Potrzebnej pojawi się wiele nowych roślin nawiązujących do idei miasta-ogrodu Włochy. Posadzone zostaną pięknie kwitnące drzewa: trzy głogi dwuszyjkowe, dwie jabłonie purpurowe oraz jedna magnolia japońska. Oprócz tego pojawią się krzewy: śnieguliczka biała, irga, ognik szkarłatny, bez czarny, migdałki, jaśminowce, forsycje i porzeczki alpejskie. Nie zabraknie też kwiatów: tulipany, róże, hortensje, lawenda.

Oprócz tego na skwerze umieszczone zostaną elementy małej architektury takie jak ławki, śmietniki, a także trejaże, przy których posadzone zostaną pnącza bluszczu. Będą też tablice informacyjne: jedna dotycząca historii stojącej nieopodal Willi Jasny Dom, a druga o zasadach dokarmiania ptaków.

Mieszkańcy wskazują lokalizacje skwerów

Włochowskie Skwery Miejskie to projekt naszego Stowarzyszenia zainaugurowany w 2013 roku, w ramach którego zabiegamy o to, żeby na niezagospodarowanych lub zaniedbanych działkach na terenie naszej dzielnicy powstawały estetyczne przestrzenie służące mieszkańcom. W II i III kwartale 2015 roku nasze Stowarzyszenie przeprowadziło specjalne ankiety mające na celu zbadanie oczekiwań mieszkańców wobec projektu „Włochowskich Skwerów Miejskich”. W badaniu wzięło udział łącznie 365 mieszkańców. 97% osób, które wypełniło ankietę uznało, że we Włochach istnieje potrzeba tworzenia kolejnych skwerów miejskich. Mieszkańcy jako główne funkcje skwerów wskazywali: miejsce relaksu (np. z ławkami, leżakami, fontannami, oczkiem wodnym); mini-ogrody miejskie z dominacją kwiatów i krzewów czy miejsca organizacji spotkań mieszkańców i kameralnych imprez plenerowych. Wśród potencjalnych lokalizacji dla tworzenia Włochowskich Skwerów Miejskich mieszkańcy wskazywali w ankietach m.in. dawne działki naprzeciwko Lidla (obecnie już Ogrody Kosmosu), skwer na rogu ul. ks. Chrościckiego i ul. Rybnickiej,  teren ul. Dźwigowej (między ul. Redaktorską a Parowcową), tereny w rejonie ul. Solipskiej i Zapustnej, a także właśnie teren na rogu ul. Potrzebnej i Plastycznej. 

Decyzja władz dzielnicy ws. skwerów

Pod koniec 2015 roku nasze Stowarzyszenie zwróciło się do Urzędu Dzielnicy, a także Zarządu Dróg Miejskich i Zarządu Oczyszczania Miasta z prośbą o analizę lokalizacji wskazanych przez mieszkańców w ankietach i tam gdzie to możliwe podjęcie działań na rzecz ich przekształcenia w skwery. Na odpowiedź władz dzielnicy przyszło nam czekać blisko rok. W piśmie otrzymanym 7 listopada 2016 roku Urząd Dzielnicy poinformował nas, że wytypował do realizacji trzy skwery: teren na rogu ul. Rybnickiej i ks. J. Chrościckiego, teren na rogu Plastycznej i ul.Potrzebnej, teren wzdłuż ul Dźwigowej między ul. Redaktorską i Parowcową.

Skwer na rogu ul. ks. Chrościckiego i ul. Rybnickiej został zrealizowany pod koniec 2018 roku. Decyzja dot. rewitalizacji skweru na ul. Plastycznej i ul. Potrzebnej oraz projekt zagospodarowania zostały co prawda przygotowane jeszcze za czasów wiceburmistrza Christiana Młynarka w 2016 roku, jednak na jego realizację brakowało środków. Dopiero radni obecnej kadencji przegłosowali przyznanie pieniędzy na tę inwestycję na sesji Rady Dzielnicy w maju 2019 roku, a prace ruszyły w listopadzie.

Przewiń do góry