Wspólnie z mieszkańcami i włochowskimi organizacjami pozarządowymi wnosimy o organizację konsultacji społecznych ws. budowy pomnika, który ma stanąć na skwerze na rogu ul. ks. Chrościckiego i ul. Rybnickiej. 22 lipca złożyliśmy do władz dzielnicy wniosek w tej sprawie z ponad 440 podpisami poparcia.
W lipcu 2019 r. mieszkańcy Włoch dowiedzieli się o inicjatywie budowy na skwerze na ul. ks. Chrościckiego pomnika w formie 20-metrowej ściany, który ma upamiętnić wywózkę mężczyzn 16 września 1944 roku. Pomysłodawcą jest radny dzielnicy Włochy Konrad Walerzak przy wsparciu Zarządu Dzielnicy Włochy.
Inicjatywa wzbudziła ogromne kontrowersje wśród wielu mieszkańców Włoch, którzy zarzucili pomysłodawcom brak dialogu w tej sprawie z lokalną społecznością i nietrafioną lokalizację, która nie jest w żaden sposób historycznie związana z wywózką. Dla wielu mieszkańców ( w tym rodzin ofiar wywózki) naturalnym miejscem upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń jest Park Kombatantów i ulica Świerszcza, przy której w 1944 roku miała miejsce zbiórka mężczyzn z włochowskich rodzin, którzy stamtąd zostali wywiezieni do obozów (łącznie ponad 4000 osób).
Skwer na ul. ks. Chrościckiego ze względów urbanistycznych jest strategicznym punktem Nowych Włoch i historycznego miasta-ogrodu Włochy. Wśród mieszkańców pojawia się wiele głosów, iż miejsce to powinno pełnić funkcję zielonego skweru, miejsca wypoczynku, rekreacji, a nie miejsca o charakterze martyrologicznym. Jest to teren, który staraniem mieszkańców i lokalnych organizacji w ostatnim czasie (koniec 2018 roku) przeszedł pierwszą od lat rewitalizację. W jej ramach dzielnica sfinansowała instalację elementów małej architektury, nasadzeń drzew i roślin ozdobnych. Przygotowane przez inicjatorów pomnika oraz Urząd Dzielnicy Włochy wizualizacje zakładają postawienie w tym miejscu długiej na 20 metrów ściany/muru, która zdaniem wielu osób zdominuje całkowicie przestrzeń skweru i nada jej charakter nie przystający do oczekiwań lokalnej społeczności.
Władze dzielnicy wspólnie z pomysłodawcą planowali postawić pomnik już we wrześniu 2019 roku. Dlatego jako Stowarzyszenie połączyliśmy siły z innymi organizacjami: Stowarzyszeniem Nasze Włochy, Fundacją Kuchnia, Fundacją Willa Jasny Dom, Fundacją Włochy 2030 i wspólnie zorganizowaliśmy w ciągu dwóch tygodni zbiórkę podpisów wśród mieszkańców, domagając się konsultacji społecznych ws. budowy pomnika. Powstało także specjalne wydarzenie na Facebooku, w którym mieszkańcy mogli śledzić cały proces zbiórki: https://www.facebook.com/events/2579582392051961/.
Ostatecznie pod wnioskiem o konsultacje społeczne podpisało się 441 mieszkańców – przy obowiązującym minimum 200 podpisów zgodnie z uchwałą m.st. Warszawy. Teraz Zarząd Dzielnicy Włochy ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku mieszkańców.