Remont stacji PKP Włochy: historyczne tablice i rozkład jazdy będą zachowane

Ruszyła przebudowa przejścia podziemnego pod stacją Warszawa Włochy. Nasze Stowarzyszenie wielokrotnie od 2014 roku w rozmowach z PKP PLK postulowało, by podczas tej modernizacji zachowane zostały cenne elementy architektoniczne w postaci historycznego rozkładu jazdy i tablic kierunkowych z napisami „Do Starych Włoch, do Nowych Włoch”.

Przypomnijmy, stary rozkład jazdy został odkryty w tunelu pod stacją podczas prac remontowych pod koniec 2014 roku.

W naszych wnioskach kierowanych do PKP PLK prosiliśmy także o odtworzenie podczas remontu charakterystycznych przedwojennych płytek, które w 2012 roku zostały przykryte żółtą olejną farbą w ramach „liftingu” przed EURO2012.

W czasie organizowanego przez nas w 2015 roku spotkania”Jak ocalić Miasto Ogród Włochy”, otrzymaliśmy od PKP PLK deklarację zachowania wszystkich tych elementów. Jednak podczas ostatniego spotkania w Adzie (w kwietniu 2017 roku), deklaracje przedstawicieli PKP PLK nie były już tak konkretne. Dlatego postanowiliśmy wystąpić z naszymi pytaniami ponownie na piśmie. Na szczęście w odpowiedzi otrzymaliśmy dobre wiadomości.

Oto nasze ustalenia:

1. w ramach obecnego remontu w przejściu zostaną odtworzone płytki nawiązujące do tych przedwojennych (mają mieć analogiczny kształt i kolor) – wykonawca jest zobligowany do pozyskania w tej kwestii szczegółowych zaleceń konserwatorskich

2. tablice kierunkowe „Do Starych Włoch, do Nowych Włoch” oraz zabytkowy rozkład jazdy odkryty na jednej ze ścian w 2014 roku zostały odpowiednio zabezpieczone, następnie mają zostać odrestaurowane i ponownie wyeksponowane w przejściu podziemnym zgodnie z wytycznymi Stołecznego Konserwatora.

Trzymamy kciuki za pomyślną realizację!

„Radio dla Ciebie” o naszych staraniach na rzecz utrzymania starego rozkładu jazdy pod PKP Włochy

Przewiń do góry