Sąsiedzkie Śniadanie z dyrektor ZGN Włochy

Ruszyliśmy z tegorocznym cyklem Sąsiedzkich Śniadań we Włochach. To seria kameralnych spotkań, w ramach których mieszkańcy mogą lepiej się poznać i zintegrować, a także porozmawiać o ważnych dla dzielnicy sprawach. Naszym pierwszym gościem na śniadaniu 17 marca była Aneta Pozowska – dyrektor Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami Dzielnicy Włochy (ZGN Włochy).

Idea Sąsiedzkich Śniadań we Włochach

Idea Sąsiedzkich Śniadań narodziła się podczas Festiwalu Otwarte Ogrody w 2016 roku. To wtedy po raz pierwszy nasze Stowarzyszenie zorganizowało spotkanie w takiej formule z udziałem mieszkańców Włoch oraz Dyrektora i przedstawicieli Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta. Rozmawialiśmy w jaki sposób mieszkańcy mogą wykorzystywać miejskie narzędzia w swojej aktywności lokalnej.

Zależy nam na tym, żeby w ramach tej konwencji serdeczna, sąsiedzka atmosfera szła w parze z merytoryczną rozmową. Pierwsze tegoroczne śniadanie, które odbyło się 17 marca poświęcone było współpracy naszej lokalnej społeczności z ZGN Włochy. Instytucja ta zarządza ok. 200 miejskimi nieruchomościami na terenie naszej dzielnicy. Podczas spotkania mieszkańcy poruszali takie kwestie jak remonty włochowskich kamienic należących do miasta, wymiana starych pieców węglowych, wynajem miejskich lokali na potrzeby lokalnych rzemieślników czy kwestia wynajmu miejsc parkingowych w garażach podziemnych w zarządzie ZGN Włochy. Poniżej prezentujemy podsumowanie poszczególnych wątków.

Remonty miejskich budynków we Włochach

W 2018 roku ZGN Włochy będzie dysponował wyjątkowo wysokim budżetem na remonty, bo kwotą ok. 4 mln zł. W planach są m.in. remonty budynków w zarządzie ZGN na ul. Wagonowej, Nike, Sabały i Rejonowej 6/8. Niestety stan własnościowy wielu kamienic zarządzanych przez ZGN jest nieuregulowany. Połowa z 200 budynków zarządzanych przez ZGN Włochy ma niejasny status, co blokuje przeprowadzenie kompleksowego remontu czy prowadzenie najmu w lokalach usługowych. W ciągu ostatniego roku złożonych zostało 60 wniosków do sądu, w celu rozstrzygnięcia, kto formalnie jest właścicielem poszczególnych budynków. Należy jednak liczyć się z tym, że w sądach takie sprawy mogą trwać nawet 2 lata.

Wymiana starych pieców węglowych we Włochach

Kilka tygodni temu wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski ogłosił, że do końca 2019 roku we wszystkich lokalach należących do miasta zostaną wymienione stare piece węglowe (tzw. kopciuchy). ZGN Włochy otrzymał w tym roku na ten cel kwotę ok. 500 tys. zł, co pozwoli na wymianę ok. 40 pieców w naszej dzielnicy. Należy zakładać, że w pierwszej kolejności wymieniane będą tzw. kopciuchy w lokalach, co do których nie ma wątpliwości w statusie własnościowym.

Mieszkańcy poruszali także problem mieszkań, co do których są problemy z tzw. niedogrzaniem. Dyrektor Pozowska podkreśliła, że każdorazowo taką sytuację należy zgłaszać do niej bezpośrednio na piśmie, by na tej podstawie mogła zostać przeprowadzona kontrola lokalu i działania naprawcze, w tym ewentualnie zaproponowanie lokalu zastępczego.

Lokale dla rzemieślników

Niestety obecnie „na stanie” ZGN są tylko trzy lokale usługowe, które będzie można wynająć w ramach konkursu – wiele lokali jest zajętych przez dotychczasowych najemców lub jest w dyspozycji Urzędu Dzielnicy Włochy (łącznie około 50 lokali). Ale ZGN posiada także lokale przeznaczone do dzierżawy.

Warto wiedzieć, że na preferencyjnych warunkach (z minimalną stawką czynszu 10 pln netto/m2) można wynajmować lokale  miejskie pod usługi rzemieślnicze takie jak: grawerstwo, jubilerstwo, krawiectwo, magiel, szklarstwo, ślusarstwo, tapicerstwo, szewstwo, stolarstwo, zduństwo, zegarmistrzostwo i inne unikatowe usługi rzemieślnicze oraz pracownie artystyczne po akceptacji zarządu dzielnicy. ZGN Włochy jest jednak otwarty na rozszerzanie tej listy, można więc składać wnioski do dyrektora ZGN Włochy, które będą następnie indywidualnie rozpatrywane (ostateczną decyzję podejmuje Zarząd Dzielnicy).

Miejsca parkingowe we Włochach

Niewielu mieszkańców zdaje sobie sprawę, że ZGN Włochy wynajmuje także miejsca parkingowe w swoich nieruchomościach. Za kwotę ok. 123 zł  brutto miesięcznie (100 zł netto to najniższa możliwa stawka) można parkować w garażach podziemnych m.in. w budynkach na ul. Rybnickiej, Flagowej, Naukowej, Krańcowej czy 1 sierpnia. Mieszkańcy podkreślali, że warto byłoby lepiej wypromować tę informację wśród mieszkańców, co mogłoby pozytywnie wpłynąć na odciążenie włochowskich uliczek od natłoku parkowania. Podkreślali też, że konieczne jest zmniejszenie biurokracji związanej z najmem miejsc postojowych.

Wśród innych wątków poruszanych przez mieszkańców pojawiła się także współpraca z ZGN Włochy przy realizacji artystycznych murali, kwestia podłączania budynków do sieci ciepłowniczej, kontroli jakości spalanego opału w miejskich lokalach, a także zasady i czas oczekiwania na miejskie lokale komunalne.

Pani Dyrektor Anecie Pozowskiej i mieszkańcom bardzo serdecznie dziękujemy za udział w naszym śniadaniu. Przed nami dalsze spotkania z kolejnymi gośćmi, o których będziemy informować wkrótce!

Projekt Śniadań Sąsiedzkich we Włochach jest realizowany dzięki wsparciu z Programu Grantów Lokalnych BGŻ BNP Paribas. Organizatorem Śniadań jest Stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy. 

Przewiń do góry