Z wizytą w Letchworth

W lutym odwiedziliśmy angielskie Letchworth – pierwsze miasto-ogród. Jego założenia urbanistyczne stały się wzorem dla wielu miejscowości w Europie i na świecie.

Letchworth Garden City to miasto w hrabstwie Hertfordshire, które powstało na początku XX wieku, zgodnie z ideą miasta ogrodu autorstwa brytyjskiego urbanisty Ebenezera Howarda. Zamieszkuje je obecnie ok. 33 tys. mieszkańców.

W 1898 roku Howard opublikował książkę „Tomorrow: A Peaceful Path to Real Reform”, która stała się początkiem zmian w architekturze nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale i na całym świecie. Zawarł w niej koncepcję miast ogrodów bazującą na takich wytycznych jak: niska zabudowa, wszechobecna zieleń i podwyższanie komfortu życia mieszkańców poprzez odpowiednie kształtowanie ładu przestrzennego.

Miasto ogród miało być połączeniem tego, co najcenniejsze w mieście, czyli życia kulturalnego z tym, co najcenniejsze na wsi, czyli bliskością natury, świeżym powietrzem, spokojem. Podobne przesłanki przyświecały twórcom Miasta Ogrodu Włochy na początku XX wieku.

Dzisiejsze Letchworth to spokojne, pełne zieleni miasteczko, w którym dominuje spójna zabudowa, a także przestrzenie, z których aktywnie korzystają tamtejsi mieszkańcy. Lokalna społeczność aktywnie pielęgnuje swoją tożsamość. Przyjezdnych wita położony tuż obok dworca punkt informacji turystycznej, w którym od sympatycznej obsługi można dowiedzieć się wszystkiego o historii miasta i jego głównych atrakcjach.

Nasz spacer po Letchworth trwał kilka godzin. Zwiedziliśmy główne place, parki, a także lokalne uliczki. Widzieliśmy zarówno postindustrialne obiekty, które obecnie służą mieszkańcom, jak i placówki kulturalne, takie jak muzea i kina. Zaimponowała nam harmonijna zabudowa i dbałość o estetykę, której czasem tak bardzo u nas brakuje. Letchworth jest rzeczywiście wzorem miasta ogrodu. Z pewnością moglibyśmy wszyscy się wiele nauczyć od tamtejszych władz i społeczności, zwłaszcza dobrych praktyk w zakresie kształtowania przestrzeni. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z naszej wycieczki.

 dom4_letchoworth.jpg

 Dominuje niska zabudowa w zieleni

dom2_letchworth.jpg

 Domy są odgrodzone od ulicy najczęściej żywopłotami lub niskimi drewnianymi płotkami

dworzec_letchworth.jpg

 Dworzec w Letchworth

identyfikacja_letchworth.jpg

 W mieście obowiązuje spójna identyfikacja wizualna

plac_letchworth.jpg

 Reprezentacyjny plac naprzeciwko dworca

przestrzen_letchworth.jpg

 W miesćie jest wiele boisk, z których mogą korzystać mieszkańcy 

 ratusz_letchworth.jpg

 Ratusz w Letchworth

skwery_letchworth.jpg

 Miasto jest pełne skwerów i zielonych przestrzeni

spirella_letchworth.jpg

 Postindustrialne obiekty zostały zrewitalizowane i obecnie mieszczą się w nich kawiarnie, biura i restauracje

widok_ulicy_letchworth.jpg

Widok na jedną z lokalnych uliczek

Przewiń do góry