Zabytkowy rozkład pod stacją PKP Włochy jednak zakryty

Od kilku dni zabytkowe napisy pod włochowską stacją są już zakryte. PKP PLK w przesłanym do nas piśmie informuje, że możemy się spodziewać ich wyeksponowania najwcześniej w 2016 r., gdy rozpocznie się generalny remont dworca i przejścia podziemnego.

Listopadowe odkrycie
Zabytkowy rozkład jazdy ukazał się po zerwaniu płytek w tunelu w II połowie listopada. O odkryciu poinformowaliśmy 22 listopada na naszym profilu na facebooku. Napisy pochodzą najprawdopodobniej z przełomu lat ’40 i ’50.
24 listopada nasze Stowarzyszenie złożyło wnioski do PKP Polskich Linii Kolejowych i Stołecznego Konserwatora Zabytków z prośbą o zachowanie napisów jako historycznej pamiątki. Konserwator Zabytków odpowiedział nam 5 grudnia 2014 r. Oto fragment pisma: „Stołeczny Konserwator Zabytków nie widzi przeszkód w zachowaniu lub jedynie zadokumentowaniu i przesłonięciu napisów. W naszej opinii zasadność prowadzenia prac, zabezpieczających lub dokumentujących, wynikać może jedynie z woli właściciela i wykonawcy. Stołeczny Konserwator Zabytków nie widzi przeciwskazań dla zachowania odkrytych napisów, skoro stanowią one dla mieszkańców istotną wartość emocjonalną. Tym samym sugeruje, aby o zasadności zachowania lub przesłonięcia odnalezionych napisów, podjęli Państwo decyzję wspólnie z właścicielem obiektu.”
napisy_odkryte.jpg

Napisy wrócą najwcześniej w 2016 r. 
Odpowiedź z PKP PLK otrzymaliśmy 15 grudnia 2014 r. Oto fragment pisma: „Napisy w przejściu podziemnym na p.o. Warszawa Włochy zostaną zabezpieczone i zatynkowane. W ramach modernizacji linii kolejowej nr 447 (Warszawa Włochy-Grodzisk Mazowiecki) zaplanowana jest rozbiórka istniejącego przejścia podziemnego i budowa nowego w tej samej lokalizacji. Planowane rozpoczęcie prac ma nastąpić w 2016 roku. Przyszły Wykonawca zostanie zobowiązany do bezpiecznego odzyskania fragmentu ściany z napisami i wyeksponowania w ustalonym reprezentacyjnym miejscu.”

Od 20 grudnia rozkład jazdy jest zabezpieczony płytami, które zostały zbudowane w niewielkiej odległości od ściany, na której jest on namalowany.

napisy_plyta.jpg

Generalny remont włochowskiej stacji
W 2016 r. ma się rozpocząć generalna przebudowa przejścia, tak by zostało ono przystosowane do potrzeb osob niepełnosprawnych. Odremontowane mają zostać także zabytkowe wiaty na peronach.  Ma to być jedna z pierwszych inwestycji PLK z wykorzystaniem środków z UE na lata 2014-2020. Spółka obiecuje, że wykonawca prac będzie zobowiązany do jak najlepszego wyeksponowania rozkładu jazdy stacji.

napisy_przykryte.jpg

Komentarz:
Nasze Stowarzyszenie docenia wolę zachowania napisów przez PKP PLK. Mieliśmy jednak nadzieję, że uda się je wyeksponować już przy okazji trwającej obecnie „estetyzacji” przejścia podziemnego. Niestety PKP PLK nie uzasadniło nam swojej decyzji. Liczymy zatem na dotrzymanie słowa podczas kolejnego remontu. Napisy stanowią dla mieszkańców Włoch unikalną wartość historyczną i mamy nadzieję, że za rok znowu będziemy mogli je podziwiać.

Przewiń do góry