Zapraszamy na Festiwal Otwarte Ogrody 2016 we Włochach

Stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy serdecznie zaprasza na Festiwal Otwarte Ogrody, który odbędzie się w naszej dzielnicy w dniach 27-28 sierpnia 2016 r. To wyjątkowa inicjatywa, w ramach której wydarzenia odbywają się w prywatnych ogrodach mieszkańców Włoch, a także w wybranych lokalizacjach w przestrzeni publicznej. Cieszymy się, że po kilkuletniej przerwie impreza powraca do naszej dzielnicy. Poprzednie edycje odbyły się we Włochach w 2008 roku i w 2010 roku. Mamy nadzieję, że Festiwal będzie okazją do lepszego poznania korzeni Miasta Ogrodu Włochy, pogłębienia sąsiedzkiej integracji, a także dobrej zabawy dla całych rodzin!

PROGRAM FESTIWALU
Udział we wszystkich wydarzeniach Festiwalu jest bezpłatny.
Więcej o idei Festiwalu Otwarte Ogrody: www.otwarteogrody.pl
SOBOTA, 27 sierpnia 2016 r.

Godz. 10:00 Sąsiedzkie śniadanie w ogrodzie
Miejsce: ul. Łuki Małe
Gospodarze ogrodu: Julia Kłosińska, Marta Orzechowska

Letnie śniadanie przy wspólnym stole, pośród malowniczej zieleni starego włochowskiego ogrodu. W nieformalnej sąsiedzkiej atmosferze mieszkańcy będą mogli lepiej się poznać i porozmawiać o naszych włochowskich sprawach. Będzie to także okazja do zdobycia nowej wiedzy m.in. o inicjatywie lokalnej i o tym jak można realizować swoje pomysły w dzielnicy. Wśród gości przedstawiciele Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc udział wymaga wcześniejszego zgłoszenia i potwierdzenia ze strony organizatorów (e-mail na adres: wlochy@wlochy.org.pl). Poczęstunek zapewniają organizatorzy.

Godz. 11:30 Ogród międzypokoleniowy  – Kreatywne zabawy z dziećmi
Miejsce:  ul. Solipska 4 B
Gospodarz ogrodu:  Dorota Marzec

W programie zabawy międzypokoleniowe kształtujące wyobraźnię i spostrzegawczość najmłodszych, wspomagające uzdolnienia, koordynację ruchową i gimnastykę mózgu dzieci. Do wspólnego wykonania z pociechami w domu, parku, ogrodzie, bez kosztownych zabawek, za to przy pozytywnych emocjach i wspólnej radości. Zapraszamy całe rodziny!

Godz. 14:30 Zwiedzanie z przewodnikiem Fortu Włochy
Miejsce zbiórki : parking obok cmentarza ursuskiego (na wprost posesji Ryżowa 26)
Partner: Urząd Dzielnicy Włochy

Fort V Włochy to unikatowy teren zabytkowy naszej dzielnicy, którego wciąż nie zna wielu mieszkańców Włoch. Historyczny spacer po Forcie poprowadzi  p. Stefan Fuglewicz – Społeczny Opiekun Zabytków i członek Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji.  Z kolei przedstawiciel Urzędu Dzielnicy Włochy p. Paweł Słodkowski opowie  o koncepcji  rewitalizacji  i planach urządzenia tego terenu.

16:30 Ogród „Kolej na Włochy”
Miejsce: ul. Milanowska 13
Gospodarze ogrodu:  Rodzina p. Milewskich
Partnerzy:  Stacja Muzeum, WKD

Historia Elektrycznych Kolei Dojazdowych we Włochach sięga lat ’30 XX wieku. Nie wszyscy mieszkańcy wiedzą, że jeszcze w latach ’70 kolejka kursowała wzdłuż ulicy Popularnej, co trudno sobie dziś wyobrazić.  O jej historii opowie p. Ryszard Nyc z Izby Tradycji EKD/WKD. Mieszkańcy będą mieli też okazję obejrzeć mini-ekspozycję pamiątek i zdjęć związanych z historią EKD/WKD we Włochach.

18:30 Ogród podróżniczy „Barwy świata”
Miejsce: ul. Czereśniowa 122
Gospodarz ogrodu:  Rodzina p. Calińskich-Lachowieckich

W niezwykłą podróż po zapomnianych zakątkach Afryki zabierze nas Konrad Piskała – fotograf i dziennikarz, który podzieli się swoimi wspomnieniami m.in. z Sudanu i Somalii. O tym jak praktycznie planować swoje podróże opowie włochowianka Bernadetta Baran, autorka książki „100 pomysłów na podróżowanie”. Goście będą mieli także okazję obejrzeć wystawę amatorskich zdjęć gospodarzy ogrodu „Świat w czerwieni” m.in. z podróży po Chinach. Całość w otoczeniu kwiatów, starych drzew i sąsiedztwie domu z 1938 roku (zbudowanego z włochowskich cegieł!).

NIEDZIELA, 28 sierpnia 2016 r.

10:00 – 13:00 Ogród Twórczej Edukacji
Miejsce: ul. Mikołajska 42
Gospodarz ogrodu:  Mikroszkoła Włochy
W Ogrodzie Twórczej Edukacji będziemy rozmawiać m.in. o kreatywnym odkrywaniu świata przez dzieci, podsycaniu pasji maluchów, o tym jak założyć własną szkołę oraz na czym polega praca z pomocami montessoriańskimi. Na najmłodszych będą czekać warsztaty plastyczne. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych kreatywnym podejściem do edukacji!

12:00 Historia włochowskiej Straży Pożarnej
Miejsce: ul. Chrościckiego 76
Gospodarz ogrodu:  Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza PSP nr 2

Początki Straży Pożarnej w naszej dzielnicy sięgają 1926 roku. W programie ekspozycja starych zdjęć ilustrujących historię jednostki, oglądanie zabytkowych wozów strażackich m.in.: unikatowej w skali kraju sikawki parowej z 1908 roku, drabiny Magirus-Deutz z 1961 roku, pojazdów Star 21 i Star 25 z lat ’70. W rolę przewodników wcielą się włochowscy strażacy.

15:00 Ogród tkacki na akordeon i klarnet
Miejsce: ul. Rybnicka 18
Gospodarze ogrodu: Rodzina p. Lipców

W 40-letnim ogrodzie rodziny państwa Lipców,  pośród drzew owocowych i kwiatów, mieszkańcy będą mieli okazję obejrzeć ekspozycję malowniczych prac gobelinowych oraz wziąć udział w mini-warsztatach tkackich. Spotkanie w ogrodzie będzie okazją do rozmowy o twórczej pracy z włóczką, ale także pasjach ogrodniczych gospodarzy. Całości towarzyszyć będzie występ muzyczny (akordeon, klarnet).

17:00   Koncert „Klasyka nad Stawem Koziorożca”
Miejsce: Staw Koziorożca (polana od strony ul. Koziorożca)

W pięknej scenerii Stawu Koziorożca mieszkańcy będą mieli okazję wysłuchać godzinnego koncertu muzyki klasycznej. Wystąpi kwartet smyczkowy New Music Quartet. W repertuarze m.in. utwory Beethovena i Mendelssohna. Zapraszamy z kocami i leżakami.

Organizacja Festiwalu jest dofinansowana ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

fio_mpips_logo1.jpg

Przewiń do góry