Demokrację można naprawiać

Serdecznie zapraszamy na Kongres Ruchów Miejskich, którego Stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy jest członkiem. Bierzemy udział m.in. w projekcie „Miejski Skaner Wyborczy”, w ramach którego będziemy przepytywać kandydatów na posłów i senatorów o kluczowe ustawy z obszarów demokracji miejskiej, ładu przestrzennego i rewitalizacji miast, które powinien uchwalić parlament przyszłej kadencji. W planach jest także „Debata o mieście”.

KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH: DEMOKRACJĘ MOŻNA NAPRAWIĆ!

WARSZAWA, 15 września 2011

Światowy dzień demokracji…
Ostatnie posiedzenie sejmu przed wyborami…
Debata o mieście!

W czerwcu w Poznaniu odbył się I Kongres Ruchów Miejskich, w którym wzięło udział ponad 100 osób z 47 organizacji obywatelskich z całego kraju.

Połączyła ich troska o polskie miasta, o których politycy pamiętają najczęściej tylko podczas samorządowych kampanii wyborczych.

Nasze miasta zmagają się z szeregiem problemów: transportowymi, niekontrolowanej suburbanizacji, chaosu przestrzennego i reklamowego, mieszkaniowymi, społecznymi itd.

Mieszkanki i mieszkańcy miast chcą pomóc w ich rozwiązaniu, ale często ich opinie i podpowiedzi są pomijane przez polityków. Uczestnicy i uczestniczki Kongresu chcą to zmienić…

godz. 14.00 – CENTRUM PRASOWE PAP, UL. BRACKA 6/8

Konferencja prasowa KONGRESU RUCHÓW MIEJSKICH.

Projekt MIEJSKI SKANER WYBORCZY, czyli czego domagać się od kandydatek i kandydatów do Sejmu i Senatu?

W ramach Skaneru będziemy przepytywać kandydatów na posłów i senatorów o kluczowe dla rozwiązania problemów miast ustawy z obszarów demokracji miejskiej, ładu przestrzennego i rewitalizacji miast, które powinien uchwalić parlament przyszłej kadencji.

Po zakończeniu kampanii wyborczej Kongres będzie działał jako społeczna grupa nacisku zabiegająca u parlamentarzystów o dotrzymanie obietnic złożonych w kampanii.

godz. 18.30 – MUZEUM SZTUKI NOWOCZESNEJ, UL. PAŃSKA 3 (na tyłach meblowego Emilia)
DEBATA O MIEŚCIE – BarCamp Kongresu Ruchów Miejskich

Będziemy wspólnie dyskutować o tym w jakim mieście chcielibyśmy żyć i jak egzekwować nasze prawa jako obywateli i mieszkańców miast!

Tematyka barCampu koncentruje się wokół: demokracji miejskiej, ładu przestrzennego oraz rewitalizacji miast, zwłaszcza:

– zwiększenia udziału obywateli w procesach decyzyjnych dotyczących miast,
– wprowadzenie/usprawnienie narzędzi umożliwiających mieszkańcom współdecydowanie o sprawach miasta
– przejrzystości stanowienia oraz funkcjonowania rzetelnego prawa
– poprawy komunikacji na linii urząd – obywatel

Formuła debaty: BARCAMP. czyli „user-generated conference, zakłada dzielenie się wiedzą, powszechną dostępność, otwartość.

BarCamp nie ma odgórnie narzuconego programu – jest on na bieżąco ustalany przez uczestniczki i uczestników. Każdy może zabrać głos przygotowując wystąpienie lub biorąc udział w dyskusji.

Dla jednej osoby przewidzieliśmy 5 minut na wystąpienie (referat, prezentacja, pokaz pracy artystycznej etc.) i 5 minut na dyskusję.

Chętnych do wystąpienia w BarCampie prosimy o kontakt z Joanną Erbel (Krytyka Polityczna, Stowarzyszenie Duopolis), tel. 501754488 joanna.erbel@duopolis.org

Punktem wyjścia zarówno do „Miejskiego Skanera Wyborczego” jak i do „Debaty o mieście” są TEZY o MIEŚCIE, wypracowane przez blisko setkę przedstawicieli i przedstawicielek na ogólnopolskim Kongresie Ruchów Miejskich w Poznaniu (18-19.06.2011).

Przyjdźcie, posłuchajcie i podzielcie się Waszym spojrzeniem na miasto! Pomóżcie nam naprawić demokrację miejską!

Przewiń do góry