Konsultacje ws. pierwszego Miejsca Aktywności Lokalnej we Włochach

W przyszłym roku na ul. Rejonowej powstanie tzw. Miejsce Aktywności Lokalnej. To przestrzeń, która będzie w pełni otwarta na oddolne inicjatywy mieszkańców i organizacji pozarządowych. 3 i 7 grudnia w Artystycznym Domu Animacji na ul. ks. Chrościckiego 14 odbędą się specjalne konsultacje, podczas których mieszkańcy będą mogli wyrazić swoje oczekiwania wobec tej inicjatywy. Serdecznie zachęcamy do udziału!

Czym są Miejsca Aktywności Lokalnej?
Miejsca Aktywności Lokalnej (tzw. MAL-e) to miejsca, które sprzyjają wszelki oddolnym inicjatywom, nawiązywaniu sąsiedzkich relacji i aktywnemu spędzaniu czasu. Od domu kultury czy innych instytucji samorządowych różnią się tym, że program ich działalności układają sami mieszkańcy. W MAL-ach odbywają się różnego rodzaju warsztaty, zajęcia i spotkania. Przestrzeń i sprzęt potrzebna do działań jest nieodpłatnie udostępniana mieszkańcom. To miejsca, których celem jest wyzwolenie potencjału tkwiącego w sąsiadach i lokalnych organizacjach pozarządowych.

MAL we Włochach powstanie w kamienicy na ul. Rejonowej 6/8, w lokalu należącym do dzielnicy, który od dłuższego czasu stał pusty i zaniedbany. Przestrzeń ma powierzchnię ok. 160 m2 i składa się z pięciu pomieszczeń. Wnętrza zostaną zaprojektowane przez architektów i gruntownie wyremontowane.

W Warszawie działa już sporo miejsc w tej konwencji. To m.in. Centrum Społeczne PACA 40 na Pradze, 3 pokoje z kuchnią na Białołęce czy Mokotowskie Centrum Integracji Mieszkańców. MAL na ulicy Rejonowej będzie pierwszym w naszej dzielnicy.

Konsultacje z mieszkańcami
Dyskusję o potrzebie stworzenia MAL-u w naszej dzielnicy rozpoczęły włochowskie organizacje pozarządowe zrzeszone w Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego. Pierwsze rozmowy na ten temat rozpoczęły się pod koniec 2015 roku. Z inicjatywy naszego Stowarzyszenia w styczniu 2016 roku na spotkanie w Urzędzie Dzielnicy zaproszono także przedstawicieli Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej, którzy prowadzą MAL na Pradze tzw. Centrum Paca 40. Podczas spotkania przedstawiciele opowiedzieli o swoich doświadczeniach, sposobach włączania w mieszkańców w działalność Centrum, ale zwrócili też uwagę na liczne wyzwania towarzyszące takim projektom. Potrzebę utworzenia takiego miejsca zgłaszali także mieszkańcy chcący aktywnie działać, dlatego w listopadzie Urząd Dzielnicy ogłosił decyzję o utworzeniu MAL-u na ul. Rejonowej. Władze dzielnicy chcą, by mieszkańcy mieli szansę wyrazić swoje oczekiwania odnośnie tego miejsca, dlatego 28 listopada ruszyły konsultacje spoleczne.

Jak mówi nam Ludwika Ignatowicz, koordynatorka konsultacji, będą one miały charakter warsztatów, który będzie się składać z trzech części. Pierwsza „informacyjno-edukacyjna” będzie poświęcona przekazaniu najważniejszych informacji dotyczących Miejsc Aktywności Lokalnych oraz przestrzeni jaką dysponujemy. Z racji, że w lokalu jest bardzo dużo pyłu po remoncie nie możemy wspólnie do niego pójść. Jednak mieszkańcy będą mogli zobaczyć tę przestrzeń podczas mini spaceru multimedialnego. W drugiej części spotkania będziemy budować bazę wiedzy. Zastanowimy się w jaki sposób MAL we Włochach powinien funkcjonować. Stworzymy listę aktywności, które chcemy tam realizować. Zastanowimy się jakiej przestrzeni potrzebujemy do wykonania naszych pomysłów. W części trzeciej „wejdziemy w buty” architekta. Zastanowimy się jak możemy zaprojektować przestrzeń lokalu Rejonowa 6/8. Od początku pracy warsztatowej będzie z nami architektka z Pracowni 22Architekci. Opowie nam o cechach dobrej przestrzeni. Wskazówki mogą być inspiracją do pracy warsztatowej, kiedy mieszkańcy stworzą robocze koncepcje aranżacji wnętrz. Z wcześniej zdefiniowanej puli funkcji mieszkańcy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych wybiorą ich zdaniem najbardziej pożądane aktywności oraz funkcje, które mogą być realizowane w naszym MALu. Na wydrukowanych rzutach lokalu uczestnicy rozmieszczą poszczególne funkcje wraz z podziałem na poszczególne pomieszczenia. Podczas pracy grupowej architekta będzie przyglądać się pracy uczestników, co chwilę będzie zadawać uczestnikom pytania, zwracać uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem oraz funkcjonalnością proponowanych aranżacji. Pod koniec warsztatów koncepcje zostaną zaprezentowane przez uczestników warsztatów i omówione przez eksperta.

 Jak można wziąć udział w konsultacjach?

Podczas warsztatów:
– 3 grudnia 2016 r. (sobota), godz. 11-13.00, Artystyczny Dom Animacja ADA, ul. Chrościckiego 14
– 7 grudnia 2016 r. (środa), godz. 17.30-20.30, Artystyczny Dom Animacja ADA, ul. Chrościckiego 14

Można też przesłać swoje pomysły drogą emailową na adres promocjawlo@um.warszawa.pl

 Spotkanie podsumowujące konsultacje odbędzie się:
– 27 stycznia 2017 r. (piątek), godz. 17.30-19.30, Artystyczny Dom Animacja ADA, ul. Chrościckiego 14

Konsultacje społeczne trwają od 28 listopada do 19 grudnia 2016 r.

Serdecznie zapraszamy do udziału!

Informacje znajdują się także na stronie www.konsultacje.um.warszwa.pl

Przewiń do góry