Nowe opłaty śmieciowe w Warszawie

Rada Warszawy podjęła uchwałę o podniesieniu opłat za wywóz odpadów. Nowy sposób liczenia polega na powiązaniu wysokości opłaty z zużyciem wody w domach lub mieszkaniach. W przypadku braku poboru wody z wodociągu miasto przyjmuje ryczałt zużycia pomnożony dodatkowo przez liczbę zgłoszonych osób w mieszkaniu bądź domu.

Do tej pory warszawiaków obowiązywał ryczałt: 65 zł miesięcznie dla mieszkańców bloków i 94 zł dla domów jednorodzinnych. Nie było to jednak rozwiązanie sprawiedliwe, powodowało bowiem, że osoba mieszkająca samotnie w domu musiała płacić więcej, aniżeli czteroosobowa rodzina w bloku. Nowe rozwiązania też jednak budzą wiele kontrowersji. Proponowana nowa stawka jest korzystna najczęściej dla gospodarstw jednoosobowych, pozostałe powinny spodziewać się podwyżek i to sporych.

Uwaga – radni Miasto Stołeczne Warszawa zadecydowali dziś, że na naliczanie opłat za odpady według zużycia wody…

Opublikowany przez Michała Olszewskiego Czwartek, 26 listopada 2020

Sprawa wywołuje ogromne emocje wśród mieszkańców Warszawy. Część osób podkreśla, że jedną z grup, która szczególnie odczuje podwyżki będą rodzice małych dzieci, którzy znacznie częściej muszą np. nastawiać pranie. Jednocześnie osoby, które produkują mało odpadów, a często korzystają z kranówki będą również płacić nieproporcjonalne składki. Kontrowersyjna jest też sama opłata na poziomie 12,73 zł za zużycie  1 m3 wody. Wiele osób podkreśla, że jest ona zbyt wysoka.

Nowe stawki mają obowiązywać od 1 kwietnia. Nasi radni nie byli w tym temacie dotąd bardzo aktywni, jednak docierają do nas sygnały, że po nowym roku ten temat będzie poruszony na dzielnicowej Komisji Ładu Przestrzennego i Ochrony Środowiska. 30 listopada analogiczna Komisja w dzielnicy Żoliborz zaprosiła na spotkanie o nowych stawkach śmieciowych wielu ekspertów, także spoza Urzędu Miasta. Na spotkaniu poruszany był także temat planowanej rozbudowy spalarni śmieci, która według miasta ma się przyczynić w przyszłości do obniżenia opłat (jednak obecnie koszt zaprojektowania i wybudowania wynosi około 2mld złotych). Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Urzędu Miasta. 

Przemysław Gan

Przewiń do góry