V edycja Festiwalu Otwarte Ogrody we Włochach – PROGRAM

Serdecznie zapraszamy na tegoroczną edycję Festiwalu Otwarte Ogrody we Włochach, która odbędzie się w dniach 16-17 czerwca. Wśród atrakcji zwiedzanie zabytkowych willi i ogrodów, sąsiedzkie śniadanie, warsztaty dot. uprawy ziół i robienia naturalnych kosmetyków, zajęcia muzyczne dla dzieci, a także wspólne tworzenie Skrzyni Pamięci Miasta Ogrodu Włochy!

PROGRAM FESTIWALU OTWARTE OGRODY WE WŁOCHACH 2018

ORGANIZATOR: STOWARZYSZENIE SĄSIEDZKIE WŁOCHY

WSTĘP: bezpłatny

SOBOTA, 16.06.2018

 • 10:00 Sąsiedzkie Śniadanie „Zielone Miasto-Ogród”
  Lokalizacja: ul. Latarnika
  Gospodarz: rodzina p. Modzelewskich
  Spotkajmy się przy wspólnym stole, pośród malowniczej zieleni starego włochowskiego ogrodu na ul. Latarnika. Naszym gościem będzie Marek Piwowarski – dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. W nieformalnej sąsiedzkiej atmosferze będziemy rozmawiać o tym jak chronić stare drzewa we Włochach i w jaki sposób mieszkańcy mogą wpływać na zazielenianie naszej dzielnicy. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc udział wymaga wcześniejszego zgłoszenia na adres: wlochy@wlochy.org.pl. Poczęstunek w formie śniadania zapewniają organizatorzy. Partnerem śniadania jest BGŻ BNP Paribas.
 • 11:00 Rodzinne warsztaty muzyczne
  Lokalizacja: Porayowy Dworek, ul. Stawy 5
  Gospodarz: Paweł Sałagaj
  Podczas warsztatów mali i duzi wezmą udział w nauce gry na zestawie perkusyjnym, bębnach afrykańskich i innych instrumentach perkusyjnych przy akompaniamencie gitary elektrycznej i basowej. Niech połączy nas wspólne muzykowanie bez względu na wiek i umiejętności, a przede wszystkim świetna zabawa! Warsztaty w klimatycznym otoczeniu Porayowego Dworku poprowadzi duet Pan i Pani Drums.
 • 15:00 Historia włochowskiej lodziarni
  Lokalizacja: Cafe Malfato, ul. Popularna 8/10
  Gospodarz: Rodzina p. Szczęśniaków
  Lodziarnię na rogu ul. Popularnej i ul. Milanowskiej wielu mieszkańców Włoch darzy wyjątkowym sentymentem. Smak lodów wydawanych za kultowe żetony towarzyszył niejednemu z nas w dzieciństwie. I choć dziś po dawnym pawilonie państwa Szukalskich z lat’60 nie ma już śladu, obecni właściciele starają się godnie kontynuować tradycje lodziarni i pielęgnować wspomnienia o tym wyjątkowym miejscu. Podczas spotkania mieszkańcy wspólnie powspominają historię lodziarni, a także obejrzą
  mini-ekspozycję starych zdjęć dokumentujących początki tego miejsca – a może uzupełnią także zdjęciami z własnych zasobów?
 • 17:00 Skrzynia Pamięci na 90-lecie Miasta Ogrodu Włochy
  Lokalizacja: Park Kombatantów – skwer przy Bibliotece
  Partner: Biblioteka Publiczna Dzielnicy Włochy
  W tym roku mija 90 lat od parcelacji dóbr rodziny Koelichenów pod Miasto Ogród Włochy. Z tej okazji mieszkańcy wspólnie z przedstawicielami włochowskich instytucji oraz lokalnymi społecznikami stworzą „Skrzynię Pamięci” będącą swoistą wiadomością dla przyszłych pokoleń włochowian! Zachęcamy wszystkich do przynoszenia np. listów, lokalnych gazet, osobistych przedmiotów, zdjęć i filmów, które umieścimy w specjalnej skrzyni tworząc wspólnie obraz naszej lokalnej społeczności.
  Skrzynia zostanie zamknięta i umieszczona w Bibliotece z zaznaczeniem możliwości jej otwarcia najwcześniej na 150-lecie Miasta Ogrodu Włochy! Spotkanie będzie też okazją do rozmowy o przyszłym Multimedialnym Archiwum Miasta Ogrodu Włochy.

NIEDZIELA, 17.06.2018

 • 10:30 Ogród „Zdrowie i piękno z natury”
  Lokalizacja: ul. Żeleńskiego 9
  Gospodarz: Ludmiła Zach
  Prowadzenie: Ludmiła Zach, Joanna Markiewicz
  Jak możemy zadbać o urozmaicenie naszej diety? Na przykład uprawiając w ogródku, na balkonie czy parapecie zioła i warzywa liściaste! Uczestnicy poznają właściwości, metody uprawy i wykorzystania w kuchni m.in. czosnku niedźwiedziego, musztardowca, werbeny cytrynowej, chryzantemy sałatkowej czy roszponki. W programie także degustacja ziołowych herbatek z dżemem z zielonych pomidorów oraz konkurs, w którym będzie można wygrać ziołowe sadzonki. W drugiej części spotkania uczestnicy zgłębią magiczną moc roślin podczas krótkich warsztatów kosmetycznych. Poznają właściwości olejów roślinnych oraz sposób ich dopasowania do rodzaju cery. Następnie stworzą własne serum do pielęgnacji skóry twarzy na bazie naturalnych olejów – do zabrania w pamiątkowej buteleczce do domu.
 • 12:00 Zwiedzanie piwnic Willi Jasny Dom
  Lokalizacja: Willa Jasny Dom, ul. Świerszcza 2
  Gospodarz: Marlena Piekarska-Olszówka
  Willa Jasny Dom to doskonale znany włochowianom modernistyczny budynek usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Kombatantów. Niestety jedynie nieliczni wiedzą, iż Willa przez dziesięciolecia skrywała mroczny sekret. W 1945 roku była siedzibą i aresztem Głównego Zarządu Informacji Wojska Polskiego. W jej piwnicach przetrzymywano i poddawano okrutnym torturom ponad tysiąc osób, w tym żołnierzy Armii Krajowej. Zapraszamy na żywą lekcję historii, którą poprowadzi Marlena Piekarska- Olszówka, prawnuczka pierwszego właściciela domu. Spotkanie będzie również okazją do obejrzenia filmu pt. „Ciemna strona Jasnego Domu”.

 

 • 15:00 Zwiedzanie włochowskiej Straży Pożarnej
  Lokalizacja: ul. ks. Chrościckiego 76
  Gospodarz: Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza PSP nr 2
  Początki Straży Pożarnej w naszej dzielnicy sięgają 1926 roku. W programie wycieczki ekspozycja starych zdjęć ilustrujących historię jednostki, oglądanie zabytkowych wozów strażackich m.in.: unikatowej w skali kraju sikawki parowej z 1908 roku, drabiny Magirus-Deutz z 1961 roku, pojazdów Star 21 i Star 25 z lat ’70. W rolę przewodników wcielą się włochowscy strażacy.

 

 • 17:00 Koncert w Porayowym Dworku „Wspomnienie przedwojennych lat”
  Lokalizacja: Porayowy Dworek, ul. Stawy 5
  Gospodarz: Paweł Sałagaj
  Na finał Festiwalu zapraszamy do przepięknie zrewitalizowanej willi z 1932 roku przy ul. Stawy 5. Jej pierwszym właścicielem była Helena Porayska herbu Poray, stąd nazwa „Porayowy Dworek”. W malowniczym ogrodzie wysłuchamy koncertu przedwojennych utworów i własnych kompozycji w wykonaniu Grzegorza Bożewicza (akordeon, bandoneon) oraz Piotra Malickiego (gitara). Nie zabraknie klasyki jak „Ta ostatnia niedziela”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą” i wielu pięknych tang okresu międzywojennego. Spotkanie będzie także okazją do obejrzenia starych zdjęć willi i wysłuchania historii tego wyjątkowego miejsca.

***W przypadku deszczu przewidujemy zapewnienie zadaszenia podczas poszczególnych wydarzeń.

Organizacja Festiwalu jest dofinansowana ze środków Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Włochy.

Oficjalni Partnerzy Festiwalu: Anca Cars, Biblioteka Publiczna Dzielnicy Włochy, Cafe Malfato, Fundacja Willa Jasny Dom

Więcej o idei Otwartych Ogrodów: www.otwarteogrody.pl

Przewiń do góry