Warsztaty „Razem odnawiamy litery z przejścia PKP”

31 stycznia (sobota) w Co Nieco Cafe (ul. Chrościckiego 15) odbyły się rodzinne warsztaty renowacji liter z przejścia podziemnego przy stacji PKP Włochy.

Remont przejścia, który dobiega końca, objął także drewniane napisy kierujące do wyjść i na perony. Zleceniodawca remontu (spółka PKP PLK) rozumiejąc wartość historyczną napisów i ich znaczenie dla włochowskiej społeczności, postanowił przywrócić je na miejsce. Pierwotnym pomysłem było wykonanie replik, ale na prośbę mieszkańców zdecydowano się zachować oryginały. Zanim to jednak nastąpi litery trzeba odnowić.

Dzięki pomysłowi i inicjatywie Poli Matuszewskiej (mieszkanki Włoch i założycielki Fundacji Re:kultywacja) renowacji mogli dokonać sami mieszkańcy dzielnicy, podczas wspólnych warsztatów. Litery zostały oczyszczone i docelowo zostaną pomalowane. Dzieci mogły odrysować litery dla celów dokumentacji i w przyszłości – digitalizacji kroju pisma. Warsztatom towarzyszyła prezentacja typografa Zbigniewa Czapnika na temat znaczenia spuścizny typograficznej.

Przewiń do góry