Wyniki konkursu na koncepcję architektoniczną Stacji Muzeum. Zobacz wizualizacje!

Firma Forum Architekci z Wrocławia zdobyła pierwsze miejsce w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla Stacji Muzeum – nowej instytucji kultury, powołanej w miejsce zlikwidowanego Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Jej nowa siedziba ma powstać na Odolanach, tuż przy granicy z Ogrodami Kosmosu we Włochach.

Wyniki konkursu ogłoszono 12 lipca w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie. Zwycięska koncepcja firmy Forum Architekci będzie podstawą do stworzenia projektu dla Stacji Muzeum. Jej autor otrzyma nagrodę w wysokości 120 tys. złotych netto. Zostanie również zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej będącej szczegółowym opracowaniem pracy konkursowej.

stacja_muzeum_1nagroda.jpg
Zwycięska koncepcja firmy Forum Architekci.

stacja_muzeum_1nagroda_widok_gora.jpg
Widok na Stację Muzeum z góry.

stacja_muzeum_1nagroda_pasaz.jpg
Widok z pasażu/placu zabaw.

stacja_muzeum_1nagroda_widok_wlochy.jpg
Widok z lotu ptaka – po prawej stronie wizualizacji Ogrody Kosmosu połączone kładką ze Stacją Muzeum.

stacja_muzeum_1nagroda_hala.jpg
Widok hali taboru z placu – parku technicznego.

Nowe zielone tereny tuż przy granicy Włoch
Zwycięska koncepcja przewiduje podział terenu na dwie części: zieloną strefę rekreacyjno-edukacyjną i tereny kolejowe po wschodniej stronie budynku muzeum. Wygląda więc na to, że tuż przy Ogrodach Kosmosu mieszkańcy Włoch zyskają „po sąsiedzku” nową przyjazną zieloną przestrzeń – oba tereny mają być ze sobą połączone kładką.

Jury konkursowe doceniło w zwycięskiej koncepcji m.in. „czytelne rozwiązanie wejścia głównego w bezpośrednim sąsiedztwie przystanku kolejowego”, „efektowną i przyjazną naturze scenerię”, a także „trafny dobór środków architektonicznych dla stworzenia wartościowej ekspozycji istniejących obiektów zabytkowych”. Sąd konkursowy jako atut projektu wskazał także prawidłowy, interesujący, elastyczny wewnętrzny układ funkcjonalny budynku muzeum.

– Gratuluję firmie, która stworzyła projekt łączący funkcjonalność terenów typowo kolejowych z możliwością stworzenia przestrzeni rekreacyjnej. Stacja Muzeum to jedna z naszych najważniejszych instytucji kultury, a teraz będzie też jedną z najnowocześniejszych – podkreśliła Agnieszka Kuźmińska zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w urzędzie marszałkowskim.

Nowoczesna placówka kulturalna
Nowa placówka zajmie teren ponad 20 hektarów wzdłuż ulicy Potrzebnej (na odcinku należącym do dzielnicy Wola). Inwestycja zakłada udostępnienie zamkniętych do tej pory terenów kolejowych na Odolanach społeczności lokalnej, mieszkańcom Warszawy oraz zwiedzającym z całej Polski, a także zagranicznym gościom. Powstanie tam miejsce, w którym przez zabawę dzieci i młodzież będą uczyć się o historii i rozwoju technologicznym polskiej kolei. Duża przestrzeń i tereny zielone pozwolą nie tylko na ekspozycję zbiorów muzealnych, ale także umożliwią odwiedzającym wypoczynek na świeżym powietrzu.

– Nowa lokalizacja Stacji Muzeum pozwoli nie tylko na stworzenie nowoczesnej placówki kulturalnej, ale także przyczyni się do ożywienia niezagospodarowanej dotychczas części Warszawy. Udostępniamy grunty, które mają bardzo duży potencjał. Zostanie on wreszcie należycie wykorzystany. Jest to jeden z najszerzej zakrojonych projektów, które PKP S.A. realizuje we współpracy z władzami samorządowymi – mówi Mirosław Pawłowski, Prezes Zarządu PKP S.A.

Harmonogram budowy  
Finalizacja negocjacji z wyłonionym w konkursie wykonawcą zaplanowana jest na sierpień 2016 r. – następnie wykonawca będzie miał ok. 11 miesięcy na realizację prac projektowych. Prawdopodobnie w sierpniu 2017 r. zostanie ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych, a zakończenie budowy planowane jest na 2018 rok.

Prace konkursowe można oglądać w pawilonie wystawienniczym SARP. Wystawa czynna jest od 10:00 do 16:00 w dniach 12-17 lipca 2016 r. Ponadto, 15 lipca o godz. 12:00, odbędzie się otwarta dyskusja pokonkursowa.

Szczegółowe informacje dotyczące wyników konkursu:

I Nagroda
FORUM ARCHITEKCI Sp. z o.o.
ul. Sienkiewicza 61/4
50-349 Wrocław
Skład zespołu autorskiego:
Michał Goncerzewicz, Maciej Lose, Joanna Janikowska, Michał Romański, Kamil Boroński, Marcin
Molik
Technika kolejowa:
Igor Gisterek

II Nagroda
Studio Archico Sp. Z o.o., Sp. K
ul. Niekłańska 35
03-924 Warszawa
Skład zespołu autorskiego:
Arch. Konrad Tanasiewicz, arch. Robert Muszyński, arch. Andrzej Sowiński

III Nagroda
Uczestnicy konkursu wspólnie biorący udział w konkursie:
1. Julian Żmijewski
ul. Słupecka 9
02-309 Warszawa
2. Andrzej Jaworski
ul. Słupecka 9
02-309 Warszawa
3. Zuzanna Massé-Deda
ul. Słupecka 9
02-309 Warszawa
Uczestnicy prowadzą działalność jako:
JAZ+Architekci Żmijewski Jaworski Massé S.C.
ul. Słupecka 9
02-309 Warszawa
Skład zespołu autorskiego:
Julian Żmijewski, Andrzej Jaworski, Zuzanna Massé-Deda, Aleksandra Zakęś, Joanna Poniedzielska,Katarzyna Szpicmacher, Urszula Michalska, Marta Truszkiewicz, Anna Nauwaldt, Artur Mateńka, Maciej Latoszek, Urszula Konowrocka, Michał Koć, Marta Łukasik

Źródło: fotorelacja Marcin Lipiec/ materiały PKP S.A.

Przewiń do góry