Wystawa w Parku Kombatantów: „Ludność powstańczej Warszawy w KL Auschwitz”

Tuż przy wejściu do Parku Kombatantów od strony ul. Świerszcza można oglądać wystawę plenerową pt. „Ludność powstańczej Warszawy w KL Auschwitz”. Wystawa potrwa do 30 września.

Wystawa rozpoczęła się 16 września – w rocznicę wywózki mężczyzn z Włoch do Rzeszy z 1944 roku. Opowiada na przykładzie wybranych rodzin o losach warszawiaków – mężczyzn, kobiet i dzieci, deportowanych do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz w trakcie Powstania Warszawskiego.

Część wystawy poświęcona jest obozowi przejściowemu w Pruszkowie, do którego trafiali w 1944 r. także mężczyźni wywiezieni z Włoch. 16 września oddziały niemieckie i pomocnicze wojska zablokowały drogi wyjazdowe z Włoch, a na ulice miasta wyjechały oddziały Policji Bezpieczeństwa, SS oraz żandarmerii. Z głośników zamieszczonych na samochodach, tzw. „szczekaczek”, nadawano komunikat, nakazujący wszystkim mężczyznom w wieku od 16 do 60 lat pod groźbą kary śmierci stawić się do godz. 10 na plac przy stacji kolejowej. Równocześnie żołnierze rozpoczęli, często przeprowadzane w brutalny sposób, łapanki na ulicach i przeszukiwanie domów. Na placu obok stacji na terenie parku i wzdłuż ul. 11 Listopada (obecnie ul. Świerszcza) zgromadzono grupę kilku tysięcy osób (wg różnych źródeł od 4000 do 6000), które następnie, którą następnie ładowano do podstawionych na stację pociągów i wywożono do obozu przejściowego w Pruszkowie. Spośród nich około 3000 osób trafiło do obozu koncentracyjnego Auschwitz (transport przybył tam 17 września), pozostali do obozów: Buchenwald, Stutthof, Mauthausen i Flossenbürg. Więcej informacji o tych tragicznych wydarzeniach można znaleźć m.in. na stronie Muzeum Dulag 121.

Wystawę przygotowało Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.  Opisy dostępne są w j. polskim i angielskim.

plansza wystawy Ludność powstańczej Warszawy

Przewiń do góry