Nie będzie pomnika na skwerze na ul. ks. Chrościckiego

Otrzymaliśmy oficjalną odpowiedź na nasz wniosek ws. organizacji konsultacji dot. budowy pomnika na rogu ul. ks. Chrościckiego i ul. Rybnickiej. Wygląda na to, że budowę kontrowersyjnego pomnika udało się powstrzymać.

Przypomnijmy informacje o planowanym pomniku: ściana o długości ok. 20 metrów i wysokości co najmniej 3 metrów miała być wykonana z tzw. stali kortenowskiej i miały się na niej znaleźć nazwiska osób wywiezionych z Włoch w 1944 r. Miała być usytuowana równolegle do ul. Rybnickiej i odgradzać skwer od stacji trafo i stacji pomiaru czystości powietrza. Projekt miał być sfinansowany ze środków prywatnych, jednak dzielnica pomagała w realizacji całego przedsięwzięcia. Pomnik miał być gotowy na rocznicę wywózki czyli na 16 września 2019 roku.

Pod pismem, które otrzymaliśmy w odpowiedzi na nasz wniosek dot. konsultacji podpisał się burmistrz Włoch Artur Wołczacki. Oto najważniejsze wnioski z dokumentu:

  • pomysłodawcy (czyt. jeden z radnych) zrezygnowali z pomysłu budowy pomnika na skwerze
  • również Urząd Dzielnicy Włochy, który jeszcze kilka tygodni temu wspierał pomysłodawców, nie ma już w planach postawienia pomnika (również w 2020 roku)
  • co za tym idzie organizacja konsultacji jest bezzasadna.

Dziękujemy WAM za niesamowitą lipcową mobilizację, dzięki której udało się powstrzymać nieprzemyślaną zabudowę skweru. Żałujemy, że władze i większość radnych rządzącej koalicji byli przez tyle czasu głusi na głos mieszkańców. Rozmowę o upamiętnieniu tych ważnych dla naszej lokalnej społeczności można było zrobić zupełnie inaczej…

Dziękujemy też naszym partnerom, dzięki którym zbiórka podpisów poszła sprawnie: Stowarzyszenie Nasze Włochy, Fundacji Kuchnia, Fundacji Włochy 2030, Fundacji Willa Jasny Dom.

Czy temat pomnika może wrócić? Nie wiemy na 100%, ale jeśli tak, to wierzymy, że lokalizacja zostanie wypracowana we współpracy z mieszkańcami. Tak jak mówiliśmy od początku, jesteśmy otwarci na rozmowy o upamiętnieniu wywiezionych z Włoch mężczyzn w 1944 r.

Przewiń do góry