Festiwal Otwarte Ogrody 2017 we Włochach – RELACJA

Dwa dni, dziewięć wydarzeń, setki mieszkańców – to bilans tegorocznej edycji Festiwalu Otwarte Ogrody, który odbył się we Włochach w ostatni weekend czerwca. Co wyjątkowego jest w tej imprezie? To, że gospodarzami części wydarzeń są sami mieszkańcy naszej dzielnicy. Raz w roku na zaproszenie naszego Stowarzyszenia otwierają swoje prywatne ogrody, by przyjąć w nich naszą lokalną społeczność.

Festiwal Otwarte Ogrody odbywa się tradycyjnie w miejscowościach i dzielnicach związanych z ideą miast-ogrodów m.in. w Podkowie Leśnej, Milanówku, Brwinowie. W naszej dzielnicy Stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy zorganizowało Festiwal po raz czwarty – poprzednie edycje miały miejsce w 2008, 2010 i 2016 roku.

Włochowskie wille
Festiwal był okazją do odwiedzenia wyjątkowych miejsc na co dzień niedostępnych dla mieszkańców. Po raz pierwszy swoje podwoje otworzyła zabytkowa przedwojenna „Willa Generała” na ul. Śląskiej, której rewitalizacji dokonała firma Buszrem. We wnętrzach Willi swoje prace zaprezentowali lokalni artyści m.in.: Barbara Kowalska, Barbara Kowalczyk, Danuta Kasińska, Joanna Łopusińska, Maria Domańska, Paweł Czajkowski, Teresa Czosak. Z kolei w ogrodzie na najmłodszych czekał Kącik Sztuki Dziecięcej. Mieszkańcy wspominali także pierwszego właściciela Willi Włodzimierza Wiesenberga – założyciela dawnych włochowskich zakładów „ERA”.
Tłumy mieszkańców przyciągnęła także Willa Kłosia. To jeden z najpiękniejszych budynków w Starych Włochach. To tu przed wojną odbywały się słynne bale charytatywne i rozwijało się lokalne towarzystwo sportowe. Spotkanie było okazją do przyjrzenia się bliżej postaci Czesława Kłosia – wybitnego inżyniera i przedwojennego włochowskiego społecznika. O jego historii, ale także o losach całej rodziny opowiedziała wnuczka Czesława Kłosia Elżbieta Ćwiklińska-Kożuchowska. Podczas jej przejmującej opowieści wielu mieszkańców nie kryło wzruszenia. Spotkanie było także okazją do obejrzenia unikatowych zdjęć i pamiątek z archiwum rodziny Kłosiów. Na finał dla mieszkańców zaśpiewała prawnuczka Czesława Kłosia, Honorata Kożuchowska. Wraz ze swoim zespołem „Ciepły Wieczór” wykonała przedwojenne i powojenne piosenki, do których śpiewania chętnie przyłączali się sami mieszkańcy.

ZOBACZ FOTORELACJĘ Z FESTIWALU >>>> KLIKNIJ TUTAJ

Wycieczki śladami historii
Podczas Festiwalu wyjątkową wycieczkę śladami włochowskich pisarzy poprowadziła Magda Foks z Fundacji Stare Nowe Włochy. Mieszkańcy mieli okazję poznać bliżej życie i dorobek literacki Marka Nowakowskiego, Wojciecha Albińskiego i Jerzego Ficowskiego. Podczas wycieczki odsłonięto także tablice upamiętniające pisarzy w miejscach, w których mieszkali: na ul. Dziupli, ul. Plastycznej i ul. Łuki Wielkie – była to realizacja projektu mieszkańca Włoch Wojciecha Deszczyńskiego w ramach budżetu partycypacyjnego dzielnicy.
Tradycją Festiwali stało się już także zwiedzanie włochowskiej Straży Pożarnej na ul. ks. J.Chrościckiego. Mieszkańcy oprócz oglądania wnętrz jednostki, mieli okazję obejrzeć zabytkowe wozy strażackie m.in.: drabinę Magirus-Deutz z 1961 roku, pojazdy Star 21 i Star 25 z lat ’70. W rolę przewodników wcielili się włochowscy strażacy.

Ekologicznie i zdrowo
Podczas dwudniowej imprezy nie zabrakło atrakcji dla miłośników ogrodnictwa miejskiego. W ogrodzie rodziny państwa Zach na ul. Żeleńskiego dr hab. Beata Gawryszewska z Katedry Krajobrazu SGGW przybliżała mieszkańcom zasady urządzania ogrodu przyjaznego środowisku. Spotkaniu towarzyszyła sąsiedzka wymiana sadzonek, a także degustacja specjału gospodarzy – dżemu z zielonych pomidorów. Był pyszny! Z kolei w Ogrodzie Dzieci na Stawach Cietrzewia najmłodsi zgłębiali wiedzę na temat życia drzew, własnoręcznie dekorowali doniczki, a także uczyli się sadzić rzodkiewkę i rzeżuchę.
Tematowi zdrowia poświęcony był ogród rodziny państwa Milewskich na ul. Milanowskiej. Mieszkańcy wysłuchali wykładów o kupowaniu zdrowego jedzenia i żywieniu dzieci przygotowanych przez technolog żywności Agnieszkę Kurian oraz Agnieszkę Nowak ze Stowarzyszenia Dietanova. W programie znalazły się ponadto zajęcia Pilates, nauka automasażu, zabawy sensomotoryczne dla dzieci i bezpłatne konsultacje fizjoterapeutów z włochowskich gabinetów Fizjoartis i Fizjoduet. Był także Kącik Zdrowego Pupila przygotowany przez przychodnię Psia Kostka, w którym można było się nauczyć udzielania pierwszej pomocy zwierzętom.
Podczas Festiwalu odbyła się także Kulturalna Wyprzedaż Sąsiedzka, podczas której mieszkańcy wystawiali na sprzedaż m.in. książki, płyty i rękodzieło. Wyprzedaży towarzyszyła mini-wystawa fotografii Marty Parady.

***
Festiwal Otwarte Ogrody to nie tylko okazja do pogłębienia swojej wiedzy na temat historii i tożsamości Miasta Ogrodu Włochy. To także możliwość lepszego poznania swoich sąsiadów i integracji z naszą lokalną społecznością. W wielu ogrodach, nawet po zakończeniu oficjalnej części mieszkańcy zostawali dłużej, by móc ze sobą porozmawiać, powspominać dawne czasy i spędzić czas w serdecznej sąsiedzkiej atmosferze!

Organizacja Festiwalu była możliwa dzięki dofinansowaniu Urzędu m.st. Warszawy Dzielnicy Włochy. Partnerami Festiwalu byli: Fundacja Stare Nowy Włochy, Anca Cars, Buszrem S.A., Stowarzyszenie Dietanova, Fizjoduet, Fizjoartis, Przychodnia Psia Kostka. Wsparcie organizacyjne: Dom Kultury Włochy, piekarnia Grzybki.

Przewiń do góry